Ders Notları

“Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemi” ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız.

8. Sınıf Türkçe “Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemi” ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemi” ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

2. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi büyük önem taşıyan bir cephe olarak bilinmektedir. 2. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesiyle birlikte savaş uzamış, Rusya’da devrim gerçekleşerek Rusya savaştan çekilmiştir. Ancak cephede savaşının kazanılması millete bir umut olmasına karşısın masada bu savaş kaybedilmiştir.


“Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemi” ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

2. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi Türk tarihi açısından büyük öneme sahip olan bir zaferi içerisinde barındırmaktadır. Çanakkale savaşında Türk milleti bir araya gelerek bütün cihana karşı kazandığı bağımsızlık mücadelesini konu almaktadır. Çanakkale’de zorluklar ve yokluk içerisinde kahramanlarla büyük bir mücadele olmuş ve düşman devletlerin Çanakkale’yi geçmesi engellenmiştir.

Böylelikle Çanakkale zaferiyle Türk milleti bağımsızlık için umutlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk milleti bir araya gelerek Milli mücadele başlamış ve düşman tek tek alt edilerek Türk milleti bağımsızlığını elde etmiştir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. II Dünya Savaşı’nda önemli cephelerden bir olarak sayılan Çanakkale cephesi Türk toplumunun başarılı komutanların Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu başarılarla geçirmez bir toprak olduğunu ve verilen mücadeleler sayesinde bu cephenin tekrar Türk toplumuna katılması büyük bir başarı ve Zafer olarak bilinmektedir. Günümüzde Çanakkale şehitleri her sene saygı ve hürmet anılmaktadır. Bütün Türk toprakları olduğu gibi Çanakkale’nin de geçilmez olduğu düşmanlara net bir şekilde gösterilmiş bu uğurda birçok şehitler ve gaziler verilmiştir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.