Ders Notları

Kromozom sayısı ile canlıların gelişmişlik düzeyleri arasında bir ilişki var mıdır? Neden?

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Kromozom sayısı ile canlıların gelişmişlik düzeyleri arasında bir ilişki var mıdır? Neden? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Kromozom sayısı ile canlıların gelişmişlik düzeyleri arasında bir ilişki var mıdır? Neden?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Kromozom sayısı ile gelişmişlik düzeyi , kromozomun büyüklüğü ile taşıdığı gen sayısı arasında da bir ilişki yoktur.


“Kromozom sayısı ile canlıların gelişmişlik düzeyleri arasında bir ilişki var mıdır? Neden?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Canlıların gelişmişlik düzeyini belirleyen şey kromozom sayısı değil kromozomlar üzerinde bulunan genlerin yapı ve düzenleri ile alakalıdır. Canlıların genetik özelliklerinin hemen hemen hepsi kromozomlarda toplanmıştır.

Kromozomlar DNA’lardan meydana gelir. Kromozom sayısı ile gelişmişlik düzeyi , kromozomun büyüklüğü ile taşıdığı gen sayısı arasında da bir ilişki yoktur.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fen bilimleri derslerinde bir araştırma ödevi yapmak istediğim zaman yukarıdaki bilgi ve cevaplardan izlediğim zaman tüm konuları ve cevapları barındıran bu siteyi ziyaret ederek birçok konuyu bilgi sayesinde sahip olduğum bu bilgileri defterine geçirerek üretmeye bize verdiği bu araştırma ödevini severek bitirelim bu araştırma ödevideki tüm bilgi ve cevapları Forum sayfasında bulabilirsiniz bu sayfadaki bilgi ve cevapları sayfa her zaman birçok konuya sahip olmak çok önemli ve ben bilgilerle ödev yapabiliyorum ödevleri çok güzel bir şekilde tamamlıyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.