Ders Notları

İnkılapların gerekçelerini ve toplum hayatında meydana getirdiği değişimleri yazınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi İnkılapların gerekçelerini ve toplum hayatında meydana getirdiği değişimleri yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Şapka Kanunu
Gerekçeleri : Erkeklerin baş örtme şekillerinin düzenlenerek Batı ülkelerine uygun hale getirilmesi için yapılmıştır.
Yaşanan Değişimler : Takke, fes gibi şeyler yasaklanmış, şapka zorunlu hale getirilmiştir.


Takvim, Saat ve Ölçü Birimlerinin Değişmesi
Gerekçeleri : İktisadi ve ticari alandaki ilişkilerimizin kolaylaşması
Yaşanan Değişimler : Uzunluk ölçü birimi  arşın yerine metre,  hicri takvim yerine miladi takvim ve tatil günleri değiştirilmiştir. Ağırlık ölçüsü olarak da okka, batman, dirhem denilen ölçü birimleri değiştirilmiş miligramdan tona kadar uzanan ölçü sistemi; hacim için kullanılan kile, şinik, tas, ölçek gibi ölçü birimlerinin yerini litre sistemi; yüzey ölçümünde kullanılan dönüm ve çiftlik gibi tabirlerin yerini metrekareden kilometrekareye kadar uzanan sistem aldı.


Soyadı Kanunu
Gerekçeleri :Sosyal ve ailevi unvanlar taşımaların getirdiği ayrımcılığı kaldırmak ve resmi dairelerde olan karışıklığın önüne geçmek
Yaşanan Değişimler : Herkesin bir soyadı olması 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnkılapların gerçekleşmesi demek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduktan sonra birçok gelinlikleri görmesi yeniliklere ayak uydurması ve insanların daha çağdaş bir hayata hazır olması anlamına gelen tüm bilgileri ve yenilikleri kapsayan temel bir düşünce olduğunu söyleyebiliriz. Eğitim öğretim Hakkı takvim ve saatte değişiklik kıyafet inkılabı din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması insanların haklarını eşit bir şekilde kullanması kadınlara verilen haklar seçme ve seçilme hakkı birçok inkılaplar ve yenilikler Türkiye Cumhuriyeti temelini oluşturmuş ve insanların daha ferah daha çağdaş bir ülkede yaşamasını sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.