Osmanlı padişahları demir yolu yapımına neden önem vermişlerdir? | Forum Sayfa Cevapları

Osmanlı padişahları demir yolu yapımına neden önem vermişlerdir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı padişahları demir yolu yapımına neden önem vermişlerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Osmanlı padişahları demir yolu yapımına neden önem vermişlerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Demiryolları güven ulaşım sağlayabilmek, zaman ve enerjiden tasarruf elde edilebilmekte taşınacak yük veya asker sevkıyatı gibi durumlarda kolaylık sağlamıştır.


Osmanlı padişahları demir yolu yapımına neden önem vermişlerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Osmanlı Devleti 1700 l yıllardan itibaren Avrupa’daki gelişmeleri incelemiş, ülkenin kalkınmasını sağlamak için birçok alanda yeni girişimlerde bulunarak, Osmanlı devletinde yeni gelişmelere ayak uydurmaya çalışmıştır. Bunlardan en önemlisi ulaşım olduğunu fark eden Osmanlı, denizlerde önemli gemilere sahip olmaya çalışmış, ayrıca kara ulaşımında güçlü olmanın gerektiğini anlayarak demiryolları na yatırım yapmaya başlamıştır. Osmanlı padişahları demiryolu yapımına çok önem vermiştir. İkinci Abdülhamid döneminde de bu yapılan yatırımların karşılığını alabilmiştir. Osmanlı padişahlarının demiryolları na önem vermelerini sebepleri demiryolları nin daha güvenilir, olması, zaman ve enerjiden tasarruf etmeyi sağlaması askeri sevkıyatların daha kolay bir şekilde yapılıyor olmasıdır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Osmanlı padişahları demir yolu yapımına neden önem vermişlerdir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Osmanlı devleti zamanında Demir yollarının yapılması ve demiryollarının ulaşımı sağlaması ekonomik ve siyasi alanda ulaşımı desteklemesi için birçok yapıtlar yapılmış ve çalışmalar sağlanmıştır. Güvenli bir ulaşım aracı olan demiryolu çok eskiden itibaren kullanılan ve tercih edilen Yapı daydı. Demiryolu sayesinde şehirler ve ülkeler arası ulaşım hızlı ve rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Osmanlı devleti zamanında bulunan padişahlarda demiryolunun ne kadar önemli olacağını bilir ve bu konuda çalışmalar yaparak çeşitli yenilikleri olanak sağlamıştır. Ayrıca demiryolu sayesinde üretilen ürünler şehirler arası ve ülkeler arası ulaşımı hızlı ve rahat bir şekilde yapmaktaydı bu ülkenin ekonomisi açısından önemli bir yeri vardı
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak