Ders Notları

“Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözünü sınıf ortamında tartışınız.

5. Sınıf Türkçe “Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözünü sınıf ortamında tartışınız. Konu ile ilgili edindiğiniz bilgiler doğrultusunda bir konuşma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözünü sınıf ortamında tartışınız. Konu ile ilgili edindiğiniz bilgiler doğrultusunda bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Ulular köprü olsa basıp geçme. Atasözünün anlamı büyüklere karşı her zaman ve her durumda saygılı olmalı, onlar yüksek bir görevde bulunmasa herkes onları hor görse ve çiğneseler bile insan Saygısını azaltmamalıdır.


“Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözünü sınıf ortamında tartışınız. Konu ile ilgili edindiğiniz bilgiler doğrultusunda bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İnsan kendinden büyüklere her zaman saygıda kusur etmemeli, hürmet etmeli onları incitecek, üzecek davranışta bulunmamalıdır.

Çünkü onlar yaşları tecrübeleri erdemleri bakımından buna layıktırlar. Başkalarının onlara saygısızca davranmaları veya bağırmaları, kızmaları senin saygını azaltmamalıdır. Bilgi, görgü ve tecrübe yönünden zengin olanlar değerlerine sahip çıkmayan toplumlarda bilge kişilerin baskı altında tutulduklarına tanık oluruz. Büyüklerimize  ve bilge kişilere saygımızı eksik etmemeliyiz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.