Ders Notları

İpek Yolu ve Baharat Yolu’na hakim olmak için yapılan mücadelelerin, geçmiş dönemde yaşayan devletler arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini ifade ediniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler İpek Yolu ve Baharat Yolu’na hakim olmak için yapılan mücadelelerin, geçmiş dönemde yaşayan devletler arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini ifade ediniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İpek Yolu ve Baharat Yolu Asya’dan başlayarak Avrupa içlerine e hatta İngiltere’ye kadar uzanmaktaydı. Coğrafi keşifler başlayana kadar bu iki yola hakim olan ülke ekonomik olarak ticareti elinde bulundurduğu için gelişir ve kalkın nerede bu ekonomik gücü elde tutmak için birçok devlet arasında çekişme sebep olmuştur.
Türk devletleri İpek Yolu üzerinde kurulmuş olan yol üzerinde birçok kervansaray kurarak yolun güvenliğini sağlamış yoldan elde ettikleri gelirlerle ekonomik kalkınma anılar sağlamış devletler kurmuşlardır.
Bu yolların tamamen Müslümanların ve Türklerin elinde olması coğrafi keşiflerin başlamasına sebep olmuştur. Çünkü Hindistan’a yeni bir ticari deniz yolu bularak ticareti doğrudan Avrupalılar yapmak istemiştir. Çünkü o dönemde Avrupa doğunun çok derisinde fakir durumdadır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İpek ve baharat yolu üzerinde yapılan ticaretler ve ekonomik geçimler ekonomik ve süreçler elbette ki farklı kültürlere sahip olan insanlar arasında olduğunu söyleyebiliriz burada insanlar farklı birçok ürünün ticaretini yapmak taytlar bu şekilde ülkelerin ekonomisi kalkınmak daydı Ayrıca insanlar ticaret ile birçok gelir kapısı ve birçok imkanlara sahip olabilmek deydi baharat yolu ve İpek yolu tarihte en çok ticareti sağlandı en uzun yollardan biri olarak bilinmekteydi. Güzel cevaplar için size çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar ve bilgiler çok güzel her zaman ödevlerin buraya bakarak yapıyorum sosyal bilgiler dersindeki tüm ödevlerimi ve araştırma ödevlerimi severek buradan takip ediyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.