Ders Notları

Siz bir ağaç olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz?

4. Sınıf Türkçe Siz bir ağaç olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Siz bir ağaç olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Eğer bir ağaç olsaydım. İnsanların bana sevgi ile saygı  ve  şevkat ile davranmalarını ister, bana gerekli özeni gösterip her tehlikeden beni korumalarını isterdim.


Siz bir ağaç olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Dünya üzerindeki ağaçlar, insanların ve hayvanların nefes almalarını sağladıkları oksijeni üretir. Ayrıca yediğimiz bir çok besinin, üretimi ağaçlardan sağlanmaktadır. Ağaçlar sayesinde hayvanlara barınak yapmamız sağlanır. Ayrıca bizim ülkemizde olmasa da başka ülkelerde ağaçlar sayesinde ahşap evler üretilmekte ve dizayn edilmektedir. Ağaçlar bizleri sert esen rüzgarlardan korur. Rüzgarların hızını keser.

Ağaçlar sayesinde toprağın erozyon olması, heyelan veya su baskınlarının olmasını engeller. Ağaçlar, sayesinde hayatımızın birçok noktasına girmiştir. Okulda okuduğumuz sıradan elimizdeki kaleme, kağıda evimizde oturduğumuz mobilyaya kadar, birçok nesne mobilyadan üretilir. Sonuçta ağaçlar bu dünyanın temel taşlarından bir tanesidir.

Eğer ben ağaç olsaydım dünya üzerindeki insanlara ve başka canlılara bu kadar iyiliğim olmasına karşılık bana saygı duyulmasını tüm tehlikelerden korumamı, insanların beni incitmemesini, fidan olarak büyürken beni sevmelerini gerekli özeni göstermelerini isterdim.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.