Ders Notları

Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında bilgi toplayıp defterimize yazalım.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında bilgi toplayıp defterimize yazalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında bilgi toplayıp defterimize yazalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v., kızı olan Hz. Fatma r.a. tarafından soyunun devam ettiği kabul edilmektedir. Hz. Fatma r.a ve Hz. Ali r.a evliliklerinden Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) seyidlerimizin olduğunu biliyorum.

Peygamber efendimiz Hasan ve Hüseyin seyidlerimizi çok sever ve yanından ayırmazdı. Sürekli olarak onları öper, başını okşar ve oyunlar oynardı. Öyle ki Rabbimin azabı üzerinde olacasılar Kerbelada Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) seyidlerimizi şehit etmişlerdir.


Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında bilgi toplayıp defterimize yazalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.), Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v efendimizin Hz. Fatma r.a. kızından olan torunları olarak kabul edilmektedir. Peygamber Efendimiz ; torunları olan Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) sürekli olarak sever, onlarla gezer, öper koklar ve güzel ahlaklı olmaları için eğitim verirdi. Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) seyidlerimiz karbelada şehit edilmişlerdi.


 

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Hz Hasan ve Hz Hüseyin Hz Ali’nin ve Hz fatıma’nın çocukları olarak bilinmektedir.Hz Hasan ve Hz Hüseyin peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin soyunun yönetecekleri hadislerle müjdelenmiştir.Hz Hasan ve Hz Hüseyin peygamber efendimiz’in etrafında ayrılmaz onunla zaman geçirir peygamber efendimiz onlara şefkatle yaklaşır başlarını okşar ve çok severdi. Hz Hüseyin kerbela’da şehit edilmiştir. Hz Hüseyin ahlaklı terbiyeli ve hakkıyla Müslümanlık yapan bir seyitti. Hz Hasan’ın da şehit edilmiştir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.