Ders Notları

Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında neler biliyoruz?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında neler biliyoruz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında neler biliyoruz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.), Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v efendimizin Hz. Fatma r.a. kızından olan torunları olarak kabul edilmektedir. Peygamber Efendimiz ; torunları olan Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) sürekli olarak sever, onlarla gezer, öper koklar ve güzel ahlaklı olmaları için eğitim verirdi. Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) seyidlerimiz karbelada şehit edilmişlerdi.


Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında neler biliyoruz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v., kızı olan Hz. Fatma r.a. tarafından soyunun devam ettiği kabul edilmektedir. Hz. Fatma r.a ve Hz. Ali r.a evliliklerinden Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) seyidlerimizin olduğunu biliyorum.

Peygamber efendimiz Hasan ve Hüseyin seyidlerimizi çok sever ve yanından ayırmazdı. Sürekli olarak onları öper, başını okşar ve oyunlar oynardı. Öyle ki Rabbimin azabı üzerinde olacasılar Kerbelada Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) seyidlerimizi şehit etmişlerdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin kızı olan Hz Fatıma ve amcasının oğlu olan Hz Ali’nin çocukları olan Hasan ve Hüseyin’in peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin torunları olduğunu biliyoruz. Hz Hüseyin şehit edildiğini biliyoruz. Ayrıca peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin soyunun Hz Hasan ve Hüseyin de sürdürdüğünü de bilmekteyiz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem durumları olan Hz Hasan ve Hüseyin’in çok sever ve onlara merhametli yakışırdı

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.