Ders Notları

Hz. Süleyman (a.s.) hakkında neler biliyoruz?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. Süleyman (a.s.) hakkında neler biliyoruz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Süleyman (a.s.) hakkında neler biliyoruz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz Süleyman a.s Gazze’de doğduğu kabul edilen bir peygamberdir. Babası Hazreti Davut Aleyhisselam vefat ettiğinde 12-13 yaşlarında olduğu kabul edilmekteydi babası gibi önce hükümdar sonra peygamber olduğu tarihi kaynaklarda yer almaktadır Mescidi Aksa’yı 7 yılda inşa ettiği rivayet edilir Yemen’deki Sebe melikesi Belkıs ile evlendi ve Hz Süleyman Aleyhisselam Kudüs’te vefat etti.


Hz. Süleyman (a.s.) hakkında neler biliyoruz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz. Davud’un (a.s.) oğlu olan Hz. Süleyman (a.s.), İsrailoğullarına gönderilen hükümdar bir peygamberdir. Bazı kaynaklara göre MÖ 9. asırda yaşamış olan Hz. Süleyman (a.s.) akıllı, zeki, bilgili, her zaman Allah’a (c.c.) şükreden, hikmet sahibi ve anlayışlı bir peygamberdi.1 Küçük yaşlarda olmasına rağmen insanlar arasında adaletli hükümler verirdi. Babası vefat ettiğinde kendisi çocuk denecek bir yaşta olmasına rağmen, bu üstün özelliklerinden dolayı babasının yerine geçerek hükümdar oldu ve ülkesini adaletle yönetmeye başladı. Kur’an-ı Kerim’in bildirdiğine göre Hz. Süleyman (a.s.), “Rabb’im! Beni bağışla, bana benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver.”2 diye dua etmiş. Allah (c.c.) da onun bu isteğini kabul ederek ona birtakım olağanüstü işler yapabilme gücü vermiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hz davud’un oğlu olarak bildiğimiz Hz Süleyman Kur’an’da adı geçen peygamberler arasında yer almaktadır. Hz Süleyman gönderilmiş olduk abime doğru ile gitmek ve cehaletten arındırmak amacıyla birçok emek ve mücadele verdiği de söylenmektedir. Hz Süleyman hakkında edindiğimiz bilgiler çok güzel bir bilgilendirici olmuş. Verdiğiniz bilgilerden dolayı size çok teşekkür etmek istiyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.