Ders Notları

İftar, sahur ve teravih sözcüklerinin anlamlarını öğrenerek defterimize yazalım.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İftar, sahur ve teravih sözcüklerinin anlamlarını öğrenerek defterimize yazalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Iftar : Oruçlu kimselerin Ramazan ayında akşam ezanının okunması ile beraber Oruç ibadetinin bitmesi ve yeme ve içmenin serbest olmasına iftar anlamına gelir.

Sahur : Sahur insanların Ramazan orucunun tutulabilmesi için Gün içerisindeki faaliyetlerin gerçekleşmesi için elde ettikleri besinleri sabah ezanı okunmadan önce yedikleri yeme ve içme faaliyeti sahur denir.

Teravih :  Teravih insanların Ramazan ayının başlamadan bir gün önce ve Ramazan ayı bitmeden 1 gün önce akşam namazından sonra Yatsı namazı esnasında kıldıkları namaz teravih namazı olarak kabul edilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ramazan ayı boyunca sabah namazı okunmadan kalkınan sahurlar oruç tutmak için atılan ilk adım olarak bilinir. Sahurlar da gün boyu tutulacak oruç için hazırlıklar yapılır. İftar ise akşam ezanının okunmasıyla tutmuş olduğumuzun orucun bitmesini işaret eder. İftar ederken sahip olduğumuz tüm nimetlere ve sağda şükrederiz. Yatsı namazından sonra ise camilerde veya evlerde kılınan teravih namazlarıyla ibadetler tamamlanır. Teravih namazı camide cemaat ve kırıldığı zaman daha büyük sevaplar Akkapı açmaktadır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.