Ders Notları

Sahur, imsak, iftar, teravih, fitre kavramlarını açıklayınız.

5. Sınıf Din Kültürü Sahur, imsak, iftar, teravih, fitre kavramlarını açıklayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Sahur; Ramazan’ da oruç tutanların imsaktan önce yedikleri ve içtikleri şeylerdir. İslamiyette aşırı yemek yemek çok iyi sayılmazken , gündüz güçlü olmak için sahurda çok yemenin sakıncası olmayacağı bildirilmiştir.
İmsak; Fecr-i sadığın oluştuğu vakit yani oruca başlama vaktidir.
İftar; Oruçlu olan kişinin gün batımı ile orucunu yemek veya içecek ile açmasına denir.
Teravih; Ramazan ayında yatsı namazından sonra vitr namazından önce kılınan 20 rekatlık bir namazdır. Camilerde veya evlerde, cemaatle veya yalnızda kılınabilir. Sünnet bir namazdır.
Fitre; Ramazan ayında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların fakir olan kimselere verdikleri sadakadır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ramazan’da güneş doğmadan önce kalkmaz olduğumuz ve kahvaltı olarak değerlendirilen Ramazan’ın bereketi olarak bilinen sahuru yapacağız sahur gecenin işte birine denk gelen vakitte yapılır. Ramazan ayında her bir kişinin çıkarabileceği fitre miktarı belirlidir fitre miktarını verilir Ramazan’da çıkarmış olduğumuz hayırları kat kat artırır ve Ramazan’da oruç açanlara Bir nevi iftar bitirmiş oluruz Ayrıca iftar vakti akşama beraber orucunu açmak niyetini tamlaması anlamına gelen bir kelime olduğunu söyleyebiliriz teravih namazı yatsı namazından sonra kılınan 20 rekat dan oluşan 20 rekattan sonra vitrin kılındığı Ramazan’da kılınmış olan bir sünnet namaz olarak bilinir teravih namazı cemaatle kılınabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.