Ders Notları

Çevremizdeki maddelerden hangileri konuldukları kabın şeklini alır? Neden?

4. Sınıf Fen Bilimleri Çevremizdeki maddelerden hangileri konuldukları kabın şeklini alır? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevremizdeki maddelerden hangileri konuldukları kabın şeklini alır? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Çevremizdeki sıvı ve gaz halinde bulunan maddeler konuldukları kabın şeklini alırlar. Akışkan yapılarından dolayı sıvı ve gazlar konuldukları kabın şeklini alırlar.


Çevremizdeki maddelerden hangileri konuldukları kabın şeklini alır? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Sıvı veya gaz halinde bulunan maddeler konuldukları kabın şeklini alma özelliğine sahiptirler. Sıvı cisimlerin molekül yapısı katı cisimlere göre daha düzensiz aynı şekilde gazların molekül yapısı sıvılara göre daha düzensiz. Yani sıvı ve gazların molekül yapısı katı cisimlere göre daha düzensizdir. Bu düzensiz yapı sıvı ve gazlara daha akışkan bir yapı kazandırır ve katılar gibi düzenli  bir şekilleri olmaz. Bu akışkanlık ve düzensiz şekil özelliklerine sahip oldukları için sıvı ve gazlar konuldukları kapların şeklini alırlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevremizde gördüğümüz maddelerin sıvı maddeler olarak bildiğimiz ve bulundukları kabın şeklini alan maddeler hangi şekilde koy arsalar koyalım o şekli tam doldururlar. Örneğin içmiş olduğumuz su hangi kaba konulursa koyuyorsun o kabın şeklini çok rahat bir şekilde alabilir. Katı maddeler öyle değildir. Katı maddeler belirli hacimleri ve şekilleri olduklarından dolayı kolay kolay konuldukları kabın şeklini almazlar. Gaz maddelerde konuldukları kabın şeklini alabilen maddelere örnek olarak verilebilir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.