Ders Notları

Elektrik enerjisinin taşındığı bu nakil kabloları hangi özellikte olmalıdır?

6. Sınıf Fen Bilimleri Elektrik enerjisinin taşındığı bu nakil kabloları hangi özellikte olmalıdır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Elektrik enerjisinin taşındığı bu nakil kabloları hangi özellikte olmalıdır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Elektrik enerjisini kullanabilmemiz için elektrik enerjisini taşıyan hatların iletken bizi koruyan maddelerin ise elektrik enerjisine karşı yalıtkan özellikte olması gerekir.

Bundan dolayı nakil kabloları içlerinde iletken özelliği yüksek maddelerle taşınır. İnsanların ve canlıların zarar görmemesi için de yalıtkan maddelerle dışları sarılır.


Elektrik enerjisinin taşındığı bu nakil kabloları hangi özellikte olmalıdır?  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Elektrik enerjilerine Taşıyan nakil kabloları yerine ve türlerine göre değişiklik gösterebilir. Eğer bu kablolar santralden şehirlere doğru taşınıyorsa şiddetli rüzgar yağmur ve doğal afetlere karşı dayanıklı malzemeden iletken özelliği yüksek birbirine bağlı olan hatlar şeklinde trafolara gelmesi gerekir.

Trafolardan evlerimize gelen hatlarda ise tek damarlı sigorta girişinden geçirilmiş dışları yalıtımlı plastik özellikli boruların içerisinden duvar altına döşenerek evin tamamına döşenmiş olur. Prizler duylar elektrik düğmeleri plastik lastik porselen maddeler kullanılır bu maddeler yalıtım özellikte olduğu için insanların elektrik çarpma riski düşüktür.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evimize geliyor elektriği taşıyan ve günümüzün teknolojisi yer altına döşenen eski yapıya göre elektrik direklerinde bulunan kabloların genellikle çevrelerinin plastik olduklarını gözlemleyebiliriz bu elektrik kablolarını yazın ıcaktan dolayı dediklerini veya yıllıklarını görebiliriz kışın ile sertleşerek sert bir yapıya sahip olduklarını gözlemleyebiliriz bunlar yalıtkan ve iletken maddelere içerisinde bulunan ve elektrik akımını evlerimize kadar ulaştırabilen bir sisteme sahip olduğu gözlemlenebilir elektrik günlük hayatımızın birçok alanında vardır bizler de bu doğal kaynağımızı ve vazgeçilmez kaynağımızı tasarrufla bilinçli bir şekilde kullanmaya Özen göstermeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.