Ders Notları

Güneş enerjisinin diğer enerji türlerinden üstün yönlerini araştırınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Güneş enerjisinin diğer enerji türlerinden üstün yönlerini araştırınız. Araştırma sonuçlarınıza dayanarak güneş enerjisinden gelecekte nasıl yararlanılacağına ilişkin fikirler üretiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Güneş enerjisinin diğer enerji türlerinden üstün yönlerini araştırınız. Araştırma sonuçlarınıza dayanarak güneş enerjisinden gelecekte nasıl yararlanılacağına ilişkin fikirler üretiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Güneş enerjisinin diğer enerilere göre avantajları şunlardır :

  1. Yenilenebilir, tükenmeyen bir enerjidir.
  2. Çevreyi kirletmez.
  3. Yer yer uygulamalar yapılarak güneş enerjisinden yararlanılabilir.
  4. Dışa bağımlı bir borsası olmadığı için ekonomik bunalımdan etkilenmez.
  5. Karmaşık teknolojiye gerek duymadan kolaylıkla elde edilebilir.

Güneş enerjisinin diğer enerji türlerinden üstün yönlerini araştırınız. Araştırma sonuçlarınıza dayanarak güneş enerjisinden gelecekte nasıl yararlanılacağına ilişkin fikirler üretiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde gelişmektedir. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle enerjiye de ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle fosil yakıtların çevreye zarar vermesinden kaynaklı olarak vede gelecek yıllarda fosil yakıtların tükenmesi durumunda alternatif enerji olarak güneş enerjisi görünmektedir.

Küresel ısınmayı engelleyebilecek, en mantıklı  enerji çeşidi zararsız olan güneş enerjisidir. Bundan dolayı yenilebilir enerji olan güneş enerjisine devletler yönelmeye başlamıştır. Güneş enerjisi ile günümüzde elektrik üretimi yapılması başlanmıştır. Özellikle ülkemizin ılıman iklim kuşağında olması güneş enerjisinden faydalanabilmek durumda olduğumu göstermektedir. Güneş enerjisi sayesinde yol aydınlatmaları, trafik lambaları, trafik levhaları, su ısıtma sistemleri gibi bir çok alanda kullanılabilir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Güneş enerjisi çevreyi kirletme diye bilinen doğal bir enerji kaynağıdır hem de bazı verdiği ortamlara zarar vermez çevreyi kirletmez doğal olduğu için her alanda kullanma imkânına sahip olabileceğiniz bir enerji kaynağı olarak bilinmektedir. Güneş enerjis farklı alanlarda kullanıldığı zaman insanların en doğal kaynaklarını dışa bağımlı olmadan kendi imkanları ile kullanabilme özelliğine sahip olurlar. Güneş enerjisi sayesinde asılma elektrik çeşitli birçok faaliyetlerin yapılması elime Tekin serakibi yetiştirmeye devam edilmesi ,bunun yanı sıra doğal bir enerji kaynağı olduğu için farklı alanlarda kullanımı gözlemlenebilir.

  2. Güneş Enerjisi doğada bulunan ve çevreyi kirletmeyen her ortamda kullanılabilen bir enerji olduğu için birçok alanda kullanılması tercih edilmiştir. Güneş enerjisi sayesinde çeşitli birçok imkanlara teknolojik özellikleri ve daha rahat konforlu bir yaşama sahip olabilmek deyiz. Güneş enerjisi farklı alanlarda kullanılarak hem ülke ekonomisine katkı sağlanır hem de doğal olduğu için üretimi daha kolay olduğu gözlemlenebilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.