Ders Notları

Lozan Barış Antlaşması’nın kazanımlarını, Misak-ı Millî hedefleri ile karşılaştırınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Lozan Barış Antlaşması’nın kazanımlarını, Misak-ı Millî hedefleri ile karşılaştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Misaki Milli son şeklini Lozan Barış Antlaşması’nın kazanımlarından sonra almıştır. Lozan Barış Antlaşması bir devletin kurulmasına öncülük etmiş, sömürge altında olan devletlere örnek olmuştur.
Lozan Barış Antlaşması’nda Batum, Batı Trakya, Adalar, Kıbrıs, Hatay, Musul – Kerkük , Misaki Milli sınırları dışında bırakılmıştır. Daha sonra Hatay ve boğazların statüsü değiştirilmiştir. Lozan’ın delinmesi Atatürk tarafından sağlanmış ve büyük bir başarı elde edilmiştir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tarihimiz hakkında bilgi edinmemizi milli mücadele örneklerini gördüğümüz ve tarihi hakkında birçok detayları örnekler sahip olduğumuz Türkçülük ve inkılap tarihi ders kitabındaki temel bilgileri var araştırmakla olduğunuz tüm konuları ve öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri güzel bir kaynak olan ve insanlı cevapla ile her zaman beğendiğim ister kısa ister kutlu olsun çeşitli bilgileri burada bulabildiğim Forum sayfası dizi cevaplarını ziyaret ederek burada ödevlerimi hızlı ve kolay bir şekilde yapabilme imkanına sahip olabiliyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.