Ders Notları

Lozan Barış Antlaşması’nın Boğazlar konusundaki kararını Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi ile karşılaştırarak Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi’nin önemini açıklayınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Lozan Barış Antlaşması’nın Boğazlar konusundaki kararını Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi ile karşılaştırarak Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi’nin önemini açıklayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi’nin önemi:

  • Boğazların hakimiyeti tamamen Türkiye’ nin eline geçti.
  • Türk-Sovyet Birlikleri ilişkileri zarara uğradı.
  • Türkiye boğazlarda asker bulundurabilecek.
  • Boğazlarda asker bulundurabildiğimiz için Doğu Akdeniz güç kazandı.
  • Türkiye’nin uluslararası saygınlığı arttı.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabımızdaki temel bilgileri öğrenme 8 sınıf ders kitabında bulunan tarihi bilgileri Kurtuluş Savaşı’nda olan anlaşmaları ve çeşitli birçok konudaki detaylı bilgileri ve detaylı öğrenmek istediğim ne zaman her zaman ilk tercihimiz olan ve ödevlerimiz de oldukça yardımcı olan ödevlerimizi güzel bir şekilde bitirmeye bize yardımcı olan Forum sayfa sitesini ziyaret ederek buradaki bilgileri ve cevapları defterinize geçirdiğimiz zaman ödevlerinizi ne kadar başarılı olduğunuzu görürüz. Bu sayfayı ziyaret ettikten sonra ve abone olduktan sonra derslerinde yüksek başarı elde ettin ve derslerine ne kadar Çalışkan olduğumu görebildim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.