Ders Notları

Moskova Antlaşması’nın Millî Mücadele’mize etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Moskova Antlaşması’nın Millî Mücadele’mize etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Moskova Antlaşması’nın Millî Mücadele’mize etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Moskova antlaşması sonucu olarak Doğu sınırları güvenliği sağlanmış ordunun durumu kuvvetlenmiş ve halk milli mücadele eden başarı aldığını görerek daha büyük büyük bir azimle mücadele etmiştir.


“Moskova Antlaşması’nın Millî Mücadele’mize etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Moskova antlaşması Türkiye ile Sovyet Rusya arasında 16 Mart 1921’de imzalanmıştır. Moskova antlaşması sayesinde doğu sınırlarının güvenliği sağlanmış ve bütün gayretini Batı cephesi’ne yönlendirmeyi başarmış buna imkan bulmuşuzdur.

Milli mücadele’den olumlu sonuç aldığını gören halk daha büyük bir azimle savaşmış ve büyük başarılara imza atılmıştır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yapılan Moskova antlaşması sayesinde doğu sınırlarının güvenliği sağlanmıştır yapılan birçok anlaşma ülkemizin gerekliliği ve ülkemizin bütünlüğünün ve çeşitli birçok tehditlerden korunması için koyulduğunu söyleyebiliriz ülkemizi mi vatan bütünlüğümüzün oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz bir insan bağımsız bir ülkede yaşıyorsa elbette ki özgür ve mutludur huzurludur . Savaşın olmadığı alanlar güvenilir ortamlardır ve her insan rahat bir şekilde hak ve özgürlüklerinden faydalanabilir güzel ortamlarda yaşayabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.