Ders Notları

İkinci Dünya Savaşı’nın nedenleri nelerdir? Araştırınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi İkinci Dünya Savaşı’nın nedenleri nelerdir? Araştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
1. dünya savaşında kaybeden ülkelerin yenilgiyi kabul edememelerinden dolayı olan hırsları ikinci dünya savaşının başlamasına neden olmuştur. İttifak Devletleri’nin zorlu şartlara sahip antlaşmaları imzalamaya mecbur bırakılmaları da onların bu hırsını tahrik etmiştir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İttifak ve itilaf devletlerinin girmiş olduğu 1. Dünya Savaşı’nın yıkıcı yıpratıcı ve uzun sürmesi ve ittifak Devletleri yenilgiyi kabul etmemesi elbetteki ikinci Dünya Savaşı’nın olmasına zemin hazırlamıştır. II Dünya Savaşı’nda meydana gelmesi ve ülkelerin birbiriyle savaşmaya karar vermesi elbette ki yenilgiye uğrayan tarafın yenilgiyi kabul etmemesi tarafından  çıkmış olduğu gösterilmektedir. Osmanlı Devleti’nin ı Dünya Savaşı’nda ittifak devletlerinin yanında olması ve kaybeden tarafta olması etmekteki yıpratıcı bir şekilde ona etkilemiş ve vatan toprakları ciddi şekilde işgali ve düşmanları maruz kaldığını göstermektedir ı Dünya savaşı’nı kabul etmeyen ve geri Dünya Savaşı’nda girmeyen Anadolu yine de 1. Dünya savaşı’na etkileri görülmekteydi.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.