Ders Notları

Türklerde isim verme geleneklerini dikkate alarak kendinize bir isim veriniz. Bu ismin size verilmesine neden olan olayı kurgulayarak bir hikâye yazınız.

5. Sınıf Türkçe Türklerde isim verme geleneklerini dikkate alarak kendinize bir isim veriniz. Bu ismin size verilmesine neden olan olayı kurgulayarak bir hikâye yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türklerde isim verme geleneklerini dikkate alarak kendinize bir isim veriniz. Bu ismin size verilmesine neden olan olayı kurgulayarak bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Boğaçhan

Türk kültüründe yer alan isim verme olayı Dede Korkut hikayelerinde gözlenmektedir isimleri o kavmin en yaşlı kişisi görmektedir ismi koyan kişinin saygıdeğer olması ve Okan tarafından hürmetle karşılanması gereken bir kişi olması gerekmektedir çünkü çocuk demek o vatanı koruyacak soyu devam ettirecek kişi anlamına gelmektedir İşte bu nedenle Dirse Han’ın bir çocuğu meydana gelir çocuk biraz büyüyünce hangi kahramanları yapacak da ona isim koyacağız diye beklenmektedir.

Günlerden bir gün çocukların oyun oynadığı alanına bir boğa girer çocuklar çok korkar hepsi dağılır Dirse Han’ın oğlu kalabalığın içine girer ve boğayı yere yatırır boğazını Keser bu olay meydana geldikten sonra Ata boylarının artık çocuğa isim verilmesi gerektiği hakkında kanıya verirler ve çocuğa boğa güreşleri ve yendiği için Boğaçhan ismi verilir.


Türklerde isim verme geleneklerini dikkate alarak kendinize bir isim veriniz. Bu ismin size verilmesine neden olan olayı kurgulayarak bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kurtarıcı 

Türklerde isim verme gelenekleri Oba içerisinde yer alan saygıları ve Yaşlı kişilerin isim verdiği kabul edilmektedir Ayrıca çocuklar kahramanlıkları ile beraber hangi ismi alacakları ileride karar verilmektedir.

hikayelerini geçecek olursa 11 Ova mutlu bir şekilde yaşamını sürdürüyordu sorar haberleri gelmeye başladı karşı Oba onlara savaş ilanı etmişti hemen Anlaşılan yere gitmişlerdi ve sonra savaşa karşı Oba kazanmıştı.

Obana neyi var neyi yok almışlardı Oba beğeni Hapise atmışlardı sonra Oba içerisinde yer alan bir çocuk o gizlice gidip ormana saklanmış ve Oba beyni kurtarmaya karar vermiştir ve gece vakti gizli hapse gitmişti muhafızda uyku ilacı ile Uyu uyu ya kalmışlardı obadan biri gibi davranarak zindanın kapılarını açmış ama kurtarmış ve o günden sonra çocuğun ismi kurtarıcı olarak anılmıştır.


 

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. o gün askerliğimin son günüydü komutanimla beraber savaşa hazirlaniyorduk ve yarim saat geçtikten sonra savaş başladi herkez canini ortaya koymuştu o şekilde savaşiyorlardi ve kayanin arkasina saklanmiştim bir de ne göriyim komutanimin arkasin fransiz bir düşman ellerinde silah komutanim arkasindaki düşmanlari görmüyordü hemen koştum kedi canimi ortaya koydum ve gittim arkamdaki askerleri görmeyerek yaralandim hamen hasteneye kaldirildim ve komutanim yanima gelip şşöyle dedi se beni kurtardin sana borçluğum yiğit dedi asker ne borçu komutanim görevimiz dedi komutan kendini iyi hissediyormusun dedi yiğit evet komutanim iyi hisssediyorum dedi aradan  kaç gün geçtikten sonra yiğit iğleşti o günden sonra asker arkadaşlari ona KAÇO yiğit diye seslendi

  2. bence

    bir gün bir çocuk doğmuş o çocuk 5 yaşına girince bir arkadaşını kurtarmış ve babaannesi ona Cenk adını vermiş ve cenk obasınaki tüm masum insanlara yardım edermiş ve Cenk mutlu mesut yaşamış

    bunu kendim olarak yazdım bilginizwe

  3. Türklerin isim kurma ve isim koyma geleneklerinde genellikle büyüklerinin isimleri koyduğu bilinmektedir. Ayrıca Türklerin genellikle İslam’a bağlı olan kur’an-ı Kerim’de geçen evliyaların peygamberlerin isimlerini de çocuklarına verebilirler. Türklerin geleneklerinde genellikle anlamlı İslami değerlere uygun ve büyüklerimizin çokça kullandığı isimler çocuklara adolarak verilmiştir. Bizlerde çevremizde gördüğümüz birçok insanın ismini ya nenesini  ya da dedesinin ismi olduğunu görebiliriz. Ayrıca çevremizde gördüğümüz birçok Türk’ün isminin de islamı çağrıştıran veya Peygamberimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin isimlerinden birisi olduğunu gözlemleyebiliriz.

    .

  4. Muayed EWATA buismi en zengil güzel ‘ve kadirli bir insanaverilir bu isim türkiyede en meşhur isimlerden biridir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.