Ders Notları

Türk kültüründe isim verme geleneği ve Dede Korkut Hikâyeleri hakkında araştırma yapınız.

5. Sınıf Türkçe Türk kültüründe isim verme geleneği ve Dede Korkut Hikâyeleri hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk kültüründe isim verme geleneği ve Dede Korkut Hikâyeleri hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Türk kültüründe isim baba tarafından verilirdi. Eve ilk gelen misafirin adı bebeğin söylediği ilk söz isim olarak verilebilirdi.

Bunun dışında bebeğe aile büyüklerinin adı da verilirdi onlara olan saygının göstergesi ve varlıklarını sürdürecek olan inanıştan dolayı. Dede Korkut hikayelerinde bebeğin ismini veren obanın başında bulunan Korkut Ata’dır.


Türk kültüründe isim verme geleneği ve Dede Korkut Hikâyeleri hakkında araştırma yapınız.konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Türk kültüründe bebeğe verilen ismin anlamlı olmasına dikkat edilirdi. İsmin kişinin geleceğine etki edeceğine inanılırdı. İslamiyet öncesi ve sonrasında bariz bir değişiklik olmamıştır. Bebeğe isim verilmeden önce yaşamı temiz ve uzun olsun beyaz bir keçeye sarılır evin eşiğinden 3, 7 veya 9 kere geçirilirdi. Bu işlemden sonra ismi konulurdu.

Dede Korkut hikayelerinde ailesi çocuğuna geçici bir isim koyardı. Kalıcı ismine av veya savaşta gösterdiği kahramanlıktan sonra ulaşan çocuğa ismini Korkut Ata vermekteydi. Boğa ile güreşini kazanan çocuğa ‘Boğaçhan’ adının verilmesi ya da yağmacıların elinden tüccar mallarını kurtaran çocuğa ‘Bamsı Beyrek’ denilmesi.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bana tavsiye üzeri geldim ama iyiki gelmişim ödevlerimi rahat bir şekilde yapıyorum yapanlara Allah razı olsun…..

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.