Ders Notları

Sizce Kevser Suresi’ne bu isim niçin verilmiş olabilir?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sizce Kevser Suresi’ne bu isim niçin verilmiş olabilir?^konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce Kevser Suresi’ne bu isim niçin verilmiş olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kevser suresine bu ismin verilmesinin temel nedeni hem cennette var olan ırmaktan hem de Peygamberimize verilen ilim, saadet ve hayır gibi diğer nimetlerden bahsettiği için “Kevser” adını almıştır.


Sizce Kevser Suresi’ne bu isim niçin verilmiş olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kevser Suresini bu ismin verilmesinin temel nedeni cahiliye döneminde insanların soyunun erkek çocuklardan devam edeceği hakkında bir inanış vardı.

 Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahü ve Sellem’in genç yaşta iki erkek çocuğunun vefat etmesi sonucunda Yüce Allah Celle Celalühü nun kur’an-ı Kerim’de yer alan Kevser suresinin indirmesi sonucunda Hazreti Fatma Radıyallahu tarafından Peygamberimizin soyunun devam edeceği hakkında bizlere bilgiler verilmiştir Ayrıca Kevser Suresi ismini Cennette yer alan Kevser ırmağından aldığı da kabul edilmektedir.

 


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kur’an-ı Kerim’de geçen ve en kısa sure olarak bildiğimiz Kevser suresi cennete yer alan ırmağın adı olarak bildiğimiz bir yerdir. Ayrıca eskiden Mekke’de bulunan cahil Kanmin doğru yol bulması için Kevser suresi indirilmiştir. Amme cüzüde bulunan Kevser suresi okunuşu ve kısa oluşuyla namazlarda ve dualarda okunan ve tercih edilen bir suredir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.