Ders Notları

Bir sokağa çıkma yasağı hangi özgürlükleri kısıtlayabilir? Neden?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Bir sokağa çıkma yasağı hangi özgürlükleri kısıtlayabilir? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir sokağa çıkma yasağı hangi özgürlükleri kısıtlayabilir? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Son yılda 2020 yılı itibari ile yaşadığımı pandemi dönemi içerisinde sokağa çıkma yasağı uygulandı. Sokağa çıkma yasağı insanların çalışmalarını, eğitim görmelerini, sağlık olanaklarından faydalanmalarını, özgürce seyahat etmelerini vede temel besin gıdaların belirli günlerde alarak evde zorunlu olarak kalmalarına sebep oldu.


Bir sokağa çıkma yasağı hangi özgürlükleri kısıtlayabilir? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Sokağa çıkma yasakları olağan üstü dönemlerde ilan edilir. Bunlar terör, doğal afet, savaş veya salgın gibi durumlardır. Geçmiş yıllarda teknolojinin ileri olmamasından dolayı seçimler veya nüfus sayımları nedeni ile sokağa çıkma yasakları uygulanmaktaydı.

Günümüzde ise teknolojinin ilerlemesi sayesinde böyle bir sorun kalmamıştır. En son 2020 mart ayından itibaren tüm dünyayı saran pandemi sebebi ile ülkemizin belirli şehirlerinde sokağa çıkma yasakları ilan edilmiştir. Sokağa çıkma yasakları ile insanların şu özgürlükleri kısıtlanmış olur.

Seyahat etmek durdurulur veya kısıtlanır. Okul ve eğitim faaliyetleri durdurulur. Özel izni olmadan işe gitmek yasaklanır. İktisadi faaliyetler kısıtlanır. İnsanların yeme, içme gibi ihtiyaçları kısıtlanır. sokağa çıkma yasakları zorunlu olmadıktan sonra uygulanamaz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Salgın darbe ekonomik sorunlar savaşlar ve terör tehdidi  gibi durumlarda sokak kısıtlanması yapılmaktadı. Sokağa çıkma kısmına ise birçok insana özgüdür ulaşabilmesini çalışabilmesini ve birçok ihtiyacını gidermesi gibi temel özgürlüklerimiz kısıtlayabilir. Sokağa çıkma kısıtlaması insanları güvenliği için önemlidir. Gerekli olduğu zaman sokağa çıkma kısıtlaması yapıldığı zaman insanların temel ihtiyaçları ve yetkili birimler tarafından karşılanabilir. İnsanların can ve mal güvenliğini korumak amacıyla bu gibi durumlarda sokağa çıkma kısıtlaması yapılmaktadır. Sokağa çıkma kıskanması yalnız bireylerin değil toplum açısından güvenlik ve huzuru destekler. Sokağa çıkma ıslanması bazı özgürlüklerimizi kısıtlayan ya bir de fakat bizim iyiliğimiz ve güvenliğimiz için sen sabret etmemiz gerekmektedir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.