Ders Notları

Osmanlılar zamanında terzilik yapan bir esnaf olsaydınız çırağınıza hangi tavsiyelerde bulunurdunuz? Neden?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlılar zamanında terzilik yapan bir esnaf olsaydınız çırağınıza hangi tavsiyelerde bulunurdunuz? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Osmanlılar zamanında terzilik yapan bir esnaf olsaydınız çırağınıza hangi tavsiyelerde bulunurdunuz? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Terzilik geçmişte de bugünde de en poüler mesleklerdendir. İnsanlar giyime önem vermişler ve bunu yapan insanlarda tasarımcılar ve terzilerdir. Ben Osmanlılar zamanında terzilik yapan bir esnaf olsam , çırağıma , insanlara iyi davranmasını, müşterileri hoş tutmasını, hile ve yalanı işine kesinlikle karıştırmaması gerektiğini, ölçüyü hak geçmesin diye dikkatli yapmasını, mesleğini sevmesi gerektiğini, insanların istedikleri gibi kıyafetlerini yapmaya çalışmasını, insanların hakkı hususunda Allah’ tan korkmasını tavsiye ederdim.


Osmanlılar zamanında terzilik yapan bir esnaf olsaydınız çırağınıza hangi tavsiyelerde bulunurdunuz? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Osmanlılar zamanında her zamandaki gibi hile yapanlar olsa da o zaman işler daha çok dikkat ve teftiş edilir , hile yapanların yanına kar bırakılmazdı. Ben Osmanlılar zamanında terzilik yapan bir esnaf olsam , çırağıma , insanlarla iyi geçinmesi gerektiğini, müşteriyi nimeti bilmesi gerektiğini, sabrı ve adaleti, müşterileri hoş tutmazsa iş kazanamayacağını, hile ve yalanı işine kesinlikle karıştırmaması gerektiğini, ölçüyü hak geçmesin diye dikkatli yapmasını ve gerekirse eksik vermek yerine fazla vermesini, ürünlerin özelliklerini yalan katmadan anlatmasını , mesleğini sevmesi gerektiğini, insanların istedikleri gibi dikişlerini yapmaya çalışmasını, insanların hakkı hususunda Allah’ tan korkmasını ve ancak bunlara dikkat ettiği zaman, insanlar tarafından sevilen, sayılan, takdir edilen  tavsiye ederdim. Çünkü bir insan mesleği konusunda inceliklere dikkat ederse başarılı olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Osmanlı devleti zamanında esnaflar büyük bir mutlulukla ve büyük bir iş imkanları ile yaşamlarını sürdürmektedirler o zamanlar en büyük mesleklerden ve en aktif mesleklerden biri terzicilik di. Günümüzde tekstil sanayisi hızla gelişmesi ve makineler çok aktif bir şekilde kullanılması sayesinde terzilik çok fazla tercih edilen meslek dalları arasında yer almıyor Osmanlı devleti zamanında genellikle insanlar elbise diktikleri zaman tercihleri başvurulardi. Terzide çalışan ustalar tırnaklarını eğitir ve bu alanda yeni ustaları yetiştirirler de o zaman yaşamış bir usta olsaydım öncelikle tırnağıma güzel mal kullanmasını dikim yaptığı zaman sağlam dikmesini ve kaliteli kumaşlar kullanılmasını isterdim Ayrıca müşterilerle iyi geçinmesi gerektiğine ölçü aldıysan eksiksiz ve tam bir şekilde alması gerektiğini vurgular dım bu şekilde yetişmiş bir çırak ileride çok iyi bir usta olabilir Ayrıca bulunduğu dükkana temiz tutmasını eşini temiz yapmasını ve işine zamanında gelmesini de söyleyerek işine tam bir şekilde bağlanmasını destekledim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.