Ders Notları

Herhangi bir bedensel engeliniz olduğunu düşünerek bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi anlatan hikâye edici bir metin yazınız.

8. Sınıf Türkçe Herhangi bir bedensel engeliniz olduğunu düşünerek bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi anlatan hikâye edici bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Herhangi bir bedensel engeliniz olduğunu düşünerek bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi anlatan hikâye edici bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ellerimin olmadığını düşündüğüm bir eğitici makale yazdığımı zaman günlük hayatında uyandığımda elimi ve yüzümü yıkamakta sorunlar çekeceğim kahvaltıyı yapamayacağım ancak kişilerin yardımı ile beraber yazı yazabileceğim ve ayakkabıların bile bağlamakta sorun yaşayacağıma ifade etmek doğru olacaktır.


Herhangi bir bedensel engeliniz olduğunu düşünerek bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi anlatan hikâye edici bir metin yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ayaklarımın olmaması

Bir kişinin ayakları olmadığı zaman günlük hayatta temel ihtiyaçlarının birçoğunu yerine getiremeyeceğini ve bu yerine getirebileceği temel faaliyetlerini de zor bir şekilde yerine getireceğini ifade edebiliriz.

Tekerlekli sandalye yardımı ile beraber uyandığımızda zor bir şekilde ellerimizi ve yüzlerimizi yabilir WC ihtiyacımızı giderebilir Ayrıca günlük hayatımızda bir yerden bir yere giderken birçok sıkıntılarla karşı karşıya kalacağımız ifade edebiliriz.

Tekerlekli sandalyenin giremediği yerlerde ise başkalarının yardımına ihtiyacımız olduğu ve başkalarının yardımı olmadan da birçok faaliyeti yerine getiremeyeceğin bizden dolayı ayaklarımızın olmaması bizler için büyük bir sorun olacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vücudumuzda bulunan tüm organların hayatımızı sürdürmek için hareket etmemiz için çalışmamız için ve ayakta durabilmek için gerekli olan fonksiyonları bize sunar. Eğer gözlerimiz olmasaydı çevremizdeki birçok şeyi göremez yolda yürüyemez ve günlük hayatımızı sürdürmek de zorluk çekerdik. Aynı şekilde vücudumuzda bulunan kollarımız ayaklarımız olmasaydı beslenemez çalışamaz hayatımızı sürdüremez ve birçok işimizi rahat bir şekilde yapamazdık. Vücudumuzda bulunan organlar da sağlıklı bir şekilde yaşamanıza yardımcı olur. Engelli olan bir insanın yaşamında ne gibi zorluklar çektiğini bilmezsek de empati kurarak olay yardımlarda bulunmalı ve her zaman manevi olarak yanlarında olmalıyız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.