Ders Notları

Devletin yurttaşlarına karşı sorumluluklarını araştırınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Devletin yurttaşlarına karşı sorumluluklarını araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Devletin yurttaşlarına karşı sorumluluklarını araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir devlette vatandaşların vatanına karşı sorumlulukları olduğu kadar devletinde vatandaşlarına karşı sorumlulukları bulunur. Bu iki unsurun devlet ve vatandaşın birbirine karşı yerine getirmesi gereken sorumlulukları. Yerine getirilmediği zaman ya millet olmaz ya devlet olmaz.

Ülkede huzur ve refah düzenini sağlamak, devletin vatandaşına karşı birinci vazifesidir. Devletin bir diğer vazifesi devletini korumak, ülkesinin parçalanmasına engellemektir.


Devletin yurttaşlarına karşı sorumluluklarını araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Devletler vatandaşlarının verdiği vergiler ile vatandaşlarının verdikleri vergiler ile ayakta kalan siyasi ve ekonomik bir olgudur. Devlet bu siyasi gücü ve ekonomiyi iyi yönetemezse vatandaşına karşı görevlerini yerine getirmemiş olur.

Demokratik ortamlarda bu hizmetleri alamayan vatandaşlar seçim ile kendilerine yeni yöneticiler seçerler. Devletin vatandaşlarına karşı sorumlulukları şu şekildedir.

 1. Vatandaşına sağlık, elektrik, su, adalet, yol gibi hizmetleri ulaştırmak.
 2. Vatandaşın refah ve huzur seviyesini yükseltmek
 3. Ülke ekonomisini yükseltecek atılımlar ve planlamalar içerisinde olmak.
 4. Vatandaşın can, mal, güvenliğini yasalar ile korumak
 5. Vatandaşlarının ve ülkesinin çıkarlarını göz önünde bulundurmak.
 6. Ülke içerisinde yaşayan tüm vatandaşların kanun ve yasalar önünde eşit olduğu vede ülke üzerinde yaşayan tüm insanların hak ve özgürlüklere sahip olduğu kanunlar çerçevesi ile korunmaya alındı.

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Allah razı olsun çok güzel açıklamşısınız ayrıca maddeler halinde olması ve kısa uzun cevaplar bir harika istediğimi seçeceğim.

 2. Bir devletin yurttaşlarına karşı olan görev ve sorumlulukları elbetteki yurttaşlarına karşı hak ve özgürlüklerini yeterince yaşayacak Özgür Bir toplumu benimsetmek tir. Öncelikle insanlar temel ihtiyaçları olan barınma beslenme sağlık eğitim özel haklara gereksinim duyarlar bu gereksinimler genellikle devlet tarafından karşılanmaktadır devleti’nde insanlara ve yurttaşlara karşı olan görev ve sorumluluklarını tam ve eksiksiz bir şekilde yaptığı zaman daha huzurlu ortamlarda yaşarız bir devletin Ayrıca huzurlu ve mutlu bir şekilde güvenliği sağlayacak biçimde yurttaşların yaşanması gereken ortamlara hazırlanması da oldukça önemlidir elbette ki hak ve özgürlüklerimizi temel haklarımız devlet tarafından korunmaktadır.

 3. Cevap:Bir devlette karşı sorumluluklarımız vardır.

  Devletimizi korumalıyız herkes ona sahip çıkmalı.

  Sorumluluklarımızı yerine getirmediğimiz zaman ya millet olmaz yada devlet olmaz  devlette huzur, ve refah içinde yaşamak,  devletin vatandaşına karşı birinci vazifesidir.

  Devletin bir diğer devletine karşı vazifesi ise devletine korumak ülkesinin parçalanmasını engellemektir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.