Ders Notları

Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadınının fedakârlıklarını ve sorumluluklarını anlatan bir konuşma yapınız.

5. Sınıf Türkçe Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadınının fedakârlıklarını ve sorumluluklarını anlatan bir konuşma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadınının fedakârlıklarını ve sorumluluklarını anlatan bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kurtuluş Savaşında Türk kadını büyük fedakarlıklar yapmıştır. Cephede savaşan orduya vede kuva-yi milliye ye katılan kadınlarımız ve onlara erzak giyecek mühimmat üreten binlerce kızlarımız olmuştur.

Kimi hayvanını kanıya bağlayıp top taşımış. Kimi tarlası boşken evde bebeği açken cephede ki asker vatan için namusumuz için çarpışıyor deyip yiyeceğini bile götürüp askere vermiş fedakarlık yapmıştır. Bu kadınların hakları hiç bir zaman ödenmez ruhları şad mekanları cennet olsun.


Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadınının fedakârlıklarını ve sorumluluklarını anlatan bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kurtuluş Savaşı nda Türk kadını büyük fedakarlıklar yapmış. Sadece askere destek olmamış yeri gelmiş cephede bir er gibi savaşmışlardır.

Kimi kocasını yanına alıp kuvvayı milliye ye katılmış kimi adına çete kurup İzmit, Adapazarı, Bilecik ve Bursayı işgalden kurtarmada önemli rol oynamış, kim daha çocuk yaşta babasıyla cepheden cepheye koşmuş çocuk yaşta onbaşı olmuş, kimi tarlayı süreceği öküzler le cepheye sırtında gocuğuyla ayağında yırtık pabucuyla cepheye top, mühimmat bir tas da olsa sıcak yemek taşımıştır.

Bu vatan öyle kolay kurtulmamıştır, Nice anaların nice kızlarımızın alın teri vardır bu var oluş savaşında onun için Türk kadınına gereken saygı her zaman yapılmalıdır. Bilginiz ki bu asil kan hala damarlarında dır. Gerekirse yine aynı fedakarlığın yağacak fıtrat ruhlarında saklıdır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurtuluş savaşı sırasında Türk kadının kahramanlığı ve vermiş olduğu yardımlaşma örneği elbetteki tarifsizdir. Türk kadını vatanın söz konusu olduğu zaman tüm gücüyle askerlerle ve kahramanlarla savaşmış milli mücadele’ye büyük bir destek vermiştir Türk kadının her zaman yeri farklıdır vatan söz konusu olduğu zaman iman gücüyle ve vatanına olan bağlılığıyla aşamayacağı ve yapamayacağı hiçbir iş yoktur tarihte de Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadının vermiş olduğu mücadeleci ruhu görebiliyoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.