Ders Notları

Kurtuluş Savaşı’nda Millî Mücadele’ ye katkı sağlamış kadın kahramanlarımız hakkında araştırma yapınız.

4. Sınıf Türkçe Kurtuluş Savaşı’nda Millî Mücadele’ ye katkı sağlamış kadın kahramanlarımız hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kurtuluş Savaşı’nda Millî Mücadele’ ye katkı sağlamış kadın kahramanlarımız hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

  1. Gördesli Makbule :  Milli Mücadele’ye katılmıştır.  Efelere katılarak yunan birlikleriyle mücade etti.
  2. Çete Emir Ayşe : Yunanlara karşı büyük mücadeleler veren bir kahramandır. İstiklal madalyası almıştır.
  3. Tayyar Rahmiye :  Adanalı Rahmiye Hanım İlk başlarda gözlem ve gözetleme faaliyetleri yapmış ancak ilerleyen zamanlarda cephede savaşmıştır.

Kurtuluş Savaşı’nda Millî Mücadele’ ye katkı sağlamış kadın kahramanlarımız hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

  1. Halide Onbaşı : Halide Edip, konuşmalarıyla insanları savaşa hazırlayan önemli bir konuşmacıdır. Savaşta Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer almıştır.
  2. Nezahat Onbaşı : Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa’nın dikkati çeken bu kahraman 9 yaşından itibaren babasının yanında cephelerde savaşmış bir kahramandır.
  3. Şerife Bacı : Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı’nda  sert kış sartları altında Ankara’ya cepheye silahlar taşımış ve soğukta hayatını kaybetmiş bir kadın kahranımızdır.
  4. Fatma Seher Erden : İlk başlarda kocası ile cephede savaştı. Ardından kocası öldüğünde Erzuruma döndü. Sivasta bizzat Mustafa Kemal Atatürkle bir araya geldi. Bir çok savaşa katılarak büyük mücadeler vermiş olan bir kadın kahramandır.
  5. Halime Çavuş : Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı’na giderken erkek kılığında büyük mücadeleler verdi. Düşman ateşi sonucunda bir ayağı sakat kalmıştır.
  6. Hafız Selman İzbeli : Askerlerin ihtiyacı olan kıyafet yiyecek gibi destekleri elde ederek askerle yardım etti.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurtuluş Savaşı’nda yanmaz erkekler ve askerler değil bu uğurda çocuklar ve kadınlar da mücadele vermiştir. Kadınlarda aynı erkekler gibi savaşlara katılmış cephelerde boy göstermiş mermiler taşınmış ve seve seve canlarını vermişlerdir. Kurtuluş Savaşı’nda bilinen ve tanınan bir çok kadın gazimiz ve şehidimiz vardır. Kadınlar yalnız yemek yapmak bakım yapmak ve hastalıkları veya daha tedavi etmek için değil savaşmak ve askerlerle birlikte mücadele etmek için de Kurtuluş Savaşı’nda bulunmuş vardır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.