Ders Notları

Temel haklarımızın özelliklerini noktalı yerlere yazınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Temel haklarımızın özelliklerini noktalı yerlere yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Temel haklarımızın özelliklerini noktalı yerlere yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanın doğduğundan itibaren ölüme kadar tüm dünya üzerinde geçerli hakları bulunur.

  • Bu haklar evrenseldir. Dünyanın her yerinde geçerlidir.
  • Dokunulamaz, devredilemez, vazgeçilemez.
  • Bir bütün halindedir.
  • Bir tanesi bile olmazsa diğerleri işe yaramaz.
  • Yaşama hakları sadece savaş, bulaşıcı hastalıksıkı yönetim gibi durumlarda sınırlandırılabilir.

Temel haklarımızın özelliklerini noktalı yerlere yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünya üzerinde yaşayan insanların nerede yaşadığı fark etmeksizin doğumdan ölüme kadar bazı haklar ile doğmuştur. Haklar dünyanın her yerinden geçerlidir ve evrenseldir. Devredilemez, dokunulmaz ve vazgeçilmezdir. Bir bütün halindedir.

Bütün haklar uluslararası kuruluşlarla koruma alına alınmıştır. Birilerinin özgürlüklerinin başladığı yerde başkalarının özgürlükleri biter. Dünya üzerinde yaşayan tüm insanların haklarını savunan insan hakları mahkemesi ve insan hakları kuruluşları bulunur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hak ve özgürlüklerimizin dünyanın hiçbir yerinde değişmez hak ve özgürlüklerden ayrımı yapmaksızın eşit bir şekilde faydalanmaya sahiptir çocukların gençlerin yetişkinlerin hepsinin temel hakları devredilemez değiştirilemez veya eklemeler yapılamaz elbette ki hak ve özgürlüklerimizi bize hayata aşağıdaki ve bu hak ve özgürlüklerimiz ihlal edildiği zaman çeşitli sorunların ortaya çıkabileceğini bilmekteyiz. Dünyanın hiçbir ülkesinde veya hiçbir bölgesinde hak ve özgürlüklerde farklılık olmaz çünkü hak ve özgürlükler Temel ihtiyaçlarımız dır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.