Ders Notları

Nuri Demirağ yaptığı çalışmalar ülke ekonomisine ne tür katkılar sağlamıştır?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Nuri Demirağ yaptığı çalışmalar ülke ekonomisine ne tür katkılar sağlamıştır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Nuri Demirağ yaptığı çalışmalar ülke ekonomisine ne tür katkılar sağlamıştır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Nuri Demirağ 1886 yılı Divriği Sivas doğumludur. Türk iş adamı ve siyasetçisidir. Türk demir yolları inşaatının ilk müteahhitlerindendir. Cumhuriyet döneminde 10. 000 km ilk demir yolu ağının 1250 km ilk bölümünün inşasını yapmıştır.
Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu ilk sigara kağıt üretimi, ilk yerli üretim paraşüt yapmış İstanbul boğazına köprü Keban’a baraj gibi büyük projeleri olan birisidir. Özelikle havacılık sanayisinde büyük başarıları bulunur. Türkiye Cumhuriyetinin ilk muhalefet partisi olan milli kalkınma partisinin kurucusudur.


Nuri Demirağ yaptığı çalışmalar ülke ekonomisine ne tür katkılar sağlamıştır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Nuri Demirağ cumhuriyet dönemi iş adamlarından bir tanesidir. Hayırseverliği ve ülkesine yaptığı hizmetler ile halkın gönlünde taht kurmuştur. Aslen Sivas  Divriğilidır. Ülkesi için çok önemli çalışmalarda bulunmuştur. Demir yolları ve havacılık üstünde çok çalışmaları vardır.
Yerli paraşüt yapımında ilk fabrikayı Demirağ kurmuştur. Ülkemizin ilk uçak fabrikasını da Nuri  Demirağ kurmuştur. Vatanın kalkınmasında ülkesini devletini seven biri olarak öncülük etmiş, önemli yatırımlarda bulunmuştur. Döneminde birçok yatırımcının ufkunu açan ileri görüşlü bir şahıs olarak bilinmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Nuri Demirdağ hakkında yapmadığımız araştırmalardan elde ettiğimiz bilgileri daha çok pekiştirmek ve Nuri Demirdağ hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için yapmış olduğunuz bu araştırma ödevinde doğru kaynaklara ulaşmak amacıyla her zaman güvenerek takip ettiğim ve cevaplarını çok beğendiğim Forum sayfa sitesini ziyaret ederek Nuri Demirdağ hakkındaki temel bilgileri anlaşılır bir şekilde yazmış olduğunuz yukarıdaki bilgilerle detaylı bir şekilde defterime geçirerek bu konudaki ödevimi tamamladım Bir tıkla ulaşabildiğim temel bilgiler sizler sayesinde kolay ve ulaştır bir şekilde olduğunu söyleyebilirim verdiğiniz cevapları çok beğeniyorum okuduğum zaman yazması kolay cevapları veriyorsunuz sizlere çok teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.