Ders Notları

Çevre neden önemlidir? Çevremizi neden korumalıyız? Açıklayınız.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çevre neden önemlidir? Çevremizi neden korumalıyız? Açıklayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Çevremizi korumak için yapmamız gereken önlemler şu şekilde sıralayabiliriz;
Çevremizde bulunan sahipsiz kedi köpek gibi sokak hayvanlarını beslemeli sıcak yaz günlerinde kapımızın önüne bir kap su koymalı kış günlerinde ise sıcak bir ortam sağlamak için barınak imkanı sunmalıyız.
İnsanları aşırı avlanma ve hayvanların soylarını tüketmeye karşı bilinçlendirmeli avlanma yasaklarına uymalarını sağlamalı olmayan kişileri de gördüğümüzde yetkililere bildirmemiz gerekir.
İnsanların doğayı hızlı şekilde kirletmesine engelleyebilmek için tehlikeli atıkların doğaya gitmemesi için atık geri dönüşüm kutularında biriktirmeye öğretmeli atık kutularını belirli yerlerde konuşlandırmalı evlerimizden başlayarak çöpleri ayrı ayrı biriktirmeye öğrenmemiz gerekir. Doğadan hızlı yok olabilecek ürünlerin üretilmesini özen gösterilmeli plastik pil gibi atıkların kesinlikle doğaya atılmasını engellemeliyiz.
Çevreyi korumanın bir farklı şeklide enerji tasarrufuna özen göstermemiz gerekir. İnsanlar günü içerisinde işlerine okuluna giderken taşıtlar kullanırlar toplu taşıtlara binmeye insanlara alıştırmalı araçların egzozlarından çıkan zararlı gazların havaya karışmasına engellemelidir. Ayrıca yenilebilir enerjiyi kullanmaya insanları teşvik etmeliyiz devlet politikası olarak güneş enerjisinden rüzgar enerjisinden yararlanmak için bu alanlara yatırım yapmalı termik santraller gibi doğaya hava kirliliğine sebep olacak enerji yatırımları yapılmasının devlet olarak politikalarından çıkarmaları gerekir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevre tüm canlılar için önemi nedir çevrenin temiz olması yaşamımızı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Çevremizi şöyle bir baktığımız zaman yeşilliklerle dolu olması sokak hayvanlarının öten kuşlar olması ve tertemiz olması demek daha güzel daha yaşanılır ve daha ferah bir ortama sahip olmamız demektir. Çevremiz temiz olduğu zaman yalnız biz insanlar değil hayvanlar ve bitkiler de daha güzel bir şekilde yaşamlarını ve devamlılığını sürdürebilirler.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.