Ders Notları

Yargı yetkisinin bağımsız olması neden önemlidir? Açıklayınız.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Yargı yetkisinin bağımsız olması neden önemlidir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yargı yetkisinin bağımsız olması neden önemlidir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Yargılama yetkisini bağımsız olması yargılama makamını işgal eden hakimlerin bağımsız olması görev yaparken hiçbir etki ile baskı altında kalmaması ve hiçbir kişiye veya merciden Emir almaması kısaca Özgür olması demektir bağımsızlık hakimin keyfi hareket edebilmesi değil tam tersine okulda bağlı kalması anlamına taşır


Yargı yetkisinin bağımsız olması neden önemlidir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Yargı yetkisinin bağımsız olması hukuk devletinin temelidir ayrılmasıdır kuvvetler ayrılığı Devleti oluşturan 3 mekanizma yasama yürütme ve yargının birbirinden ayrılmasıdır bir ülkede yürütme gücünün ve ülkede doğan bir uyuşmazlığı giderilmesini sağlayan yargının gücü ayrı organlara verilmesi bu organların birbirinden bağımsız olması gerekmektedir Bu da hukuk devletinin temelini oluşturur.

Bir hukuk Devlet’inde var olan yansıma yürütme ve yargı gücünün yargı ayağının yürütülmesi Yargıç ve savcılar eliyle olur yargı bağımsızlığı dar anlamıyla Aslında yargıçların bağımsızlığı anlamına gelir yargı işlevini yargılama ile yerine getirir bu da yargıçlar eliyle olur yargıçlar görev yaparken hiçbir kimseden emir ve etki altında kalmazlar karlarını özgürce veriler bağımsızlık hakimin keyfi hareket edebilmesi değil tam tersine hukuka bağlı olması anlamı taşır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. yargı sisteminin bağımsız olması verilecek kararların baskı olmadan ve başka bir etkisi olmadan tam etkisiz bir şekilde yansıtılması anlamına gelmektedir yargı başında yer alan hakimlerin birçok etkiden uzak kendi kararlarını verdikleri ve hak ve özgürlüklerin tanınarak eşit bir şekilde paylaşıldığı bir sistemi gerçekleştirirler bu konuda verdiğiniz bilgiler 6. Sınıf sosyal bilgiler dersinde konumu yapmama yardımcı oldu.verdiğiniz cevaplar bu konuyu anlamama ve ödevimi hızlı bir şekilde yapmama destek oldu size çok teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.