İşitme organımız olan kulağın yapısını ve şeklini, aynadaki görüntünüzden ve sınıfınızdaki modelden yararlanarak açıklayınız. | Forum Sayfa Cevapları

İşitme organımız olan kulağın yapısını ve şeklini, aynadaki görüntünüzden ve sınıfınızdaki modelden yararlanarak açıklayınız.


Fen Bilimleri Öğretmeni

6. Sınıf Fen Bilimleri İşitme organımız olan kulağın yapısını ve şeklini, aynadaki görüntünüzden ve sınıfınızdaki modelden yararlanarak açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İşitme organımız olan kulağın yapısını ve şeklini, aynadaki görüntünüzden ve sınıfınızdaki modelden yararlanarak açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Kulağımızın incelediğimiz zaman kulağımızın dış kısmında kepçe adı verilen bir çerçeve içeriye doğru S harfi  şeklinde bir kıkırdak bulunmaktadır.

Bu kıkırdak sayesinde kepçede algılanan sesler orta kulağa doğru gönderilir. Orta kulakta algılanan sesler kulak zarından geçerek örs çekiç ve üzengi kemikçiğinde titreşerek iç kulağa aktarılır. İç kulakta bulunan salyangoz adı verilen bölümdeki sıvılar sayesinde işiten gerçekleşmiş olur.


İşitme organımız olan kulağın yapısını ve şeklini, aynadaki görüntünüzden ve sınıfınızdaki modelden yararlanarak açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Kulak, beş duyu organımız dan bir tanesidir. İnsanların dışarıdan gelen sesleri duymasını sağlar. Kulak, insanların işitmesini sağlaması için üç bölümden oluşur.

  1. Dış kulak
  2. Orta kulak
  3. İç kulak

Dış kulak : Dışa doğru bir  çıkıntı olmasının yanı sıra kulak kepçesi Adı verilen çıkıntı sayesinde sesin geldiği yönden algılanarak, orta kulağa geçmesini sağlar. Dış kulakta ikinci kısım ise S harfi şeklinde olan kıkırdak kısımdır. Bu kıkırdak bölüm kepçenin yakaladığı sesleri orta kulağa aktaran yoldur.

Orta kulak  :  Temporal kemik içerisinde altı duvarı  bir kemik  boşluğu şeklinde yer alır. İç kısmında östaki borusu sayesinde yatakla birleşim sağlar. Bu ayrıca kulaktaki iç ve dış basınçların dengelenmesini sağlar. Orta kulakta bulunan çekiç, örs ve üzengi kemikleri sayesinde üç kulağın bağlantısı sağlanmaktadır. Bu üç kemik vücudun en küçük kemiklerini oluşturur. Zara gelen titreşimleri titreşerek 12-19 kat arttırır. İç kulağın perilenf borusuna iletilmesini sağlamış olur.

İç kulak : Orta kulağa oval pencere ile bağlı olan bir bağlantıdır. İç kulağın Birleşmiş olduğu yerde toluncuk adı verilen yarım daire şekilleri bulunur. Kanalların içerisinde endoleft sıısı bulunmaktadır. İşitme ile ilgili iç kulaktaki kısma salyangoz adı verilir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

İşitme organımız olan kulağın yapısını ve şeklini, aynadaki görüntünüzden ve sınıfınızdaki modelden yararlanarak açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak