Ders Notları

Büyüklerimizden bir iftar duası öğrenip defterimize yazalım.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Büyüklerimizden bir iftar duası öğrenip defterimize yazalım ve sınıfta arkadaşlarımızla paylaşalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü. “

Anlamı:

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”


Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

Anlamı: Allahım! Senin senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla oruçumu açtım.

Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allahım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ramazan ayı boyunca oruç tutarız.oruç tutarken teravih namazları kılar kaza namazlarımızı hayırlar işleyip günahlardan kendimizi muhafaza ederiz. Ramazan ayı boyunca sağlığı iyi olan ergenlik çağına girmiş tüm Müslümanlar oruç tutarlar. Oruç tutarken iftarı büyüklerimize birlikte açarız.İftarı başlamadan önce büyüklerimizin yaptığı duaları dinleriz.öncelikle duaya besmele ile başlayıp daha sonra yarabbi senin için tuttum senin için ve senin rızan için niyet ettin demek çok önemlidir daha sonra Allahu Teala’nın verdiği nimetlerden sebepler ineriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.