Ders Notları

Geçiş üstünlüğünü açıklayarak hangi araçların geçiş üstünlüğü olduğunu belirtiniz.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Geçiş üstünlüğünü açıklayarak hangi araçların geçiş üstünlüğü olduğunu belirtiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Geçiş üstünlüğünü açıklayarak hangi araçların geçiş üstünlüğü olduğunu belirtiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Belirli araç sürücülerinin görev esnasında karşısındaki kişilerin canını tehlikeye sokmayacak şekilde trafik kısıtlamalarına uymadığı duruma geçiş üstünlüğü adı verilir. Ambulans itfaiye arabası, organ doku nakli araçları örnek verilebilir.


Geçiş üstünlüğünü açıklayarak hangi araçların geçiş üstünlüğü olduğunu belirtiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Görevleri doğrultusunda ulaşması gereken yere hemen ulaşması gereken ya da trafik düzenini sağlamak için görevli araçların kendisinin ve çevresindeki kişilerin canını tehlikeye atmayacak şekilde trafik kısıtlamaları ve kurallarından mazur görüldüğü durum geçiş üstünlüğü olarak adlandırılır. Geçiş üstünlüğünün bulunduğu araçlar şu şekildedir.

  • Ambulanslar
  • İtfaiye arabaları
  • Doku-organ nakil arabaları
  • Sanık takibinde olan zabıta arabaları
  • Kaza yerine ulaşmaya çalışan polis arabaları
  • Yolu açmak için görevlendirilmiş kar küreme araçları
  • Afetlerde ve acil durumlarda olay yerine ulaşmaya çalışan görevli araçlar

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geçiş üstünlüğü olan araçlar a elbetteki geçiş önceliği verilmesi gerekir çünkü bu gibi geçiş önceliği olan araçların kaza anına ve oluşabilecek bir soruna ulaşabilmesi için en temel yol geçiş önceliği almasıdır. Örneğin itfaiyeler polis arabaları ve ambulanslar geçiş önceliği olan araçlar arasında yer alır. Bu araçlar olabilecek bir güvenlik sorunu olabilecek bir sağlık sorunu veya bir doğal afet sırasında veya Bir yangının çıkış alma ulaşabilmek için elbette ki karayolunu tercih ettikleri için karayolunda öncelik verilerek bu gibi alanlara ulaşım imkanları kısa bir şekilde sağlanabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.