Ders Notları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile nasıl evlendiğini araştırıp defterimize yazalım.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile nasıl evlendiğini araştırıp defterimize yazalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile nasıl evlendiğini araştırıp defterimize yazalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ve Hz Hatice Radıyallahu An validemizin evlilikleri aşağıda rivayet edildiği şekilde gerçekleştiği kabul edilmektedir.

 Peygamber Efendimiz dedesi vefat ettikten sonra amcası olan Ebu Talib’in yanına gelerek ticaret ile başlamış ve Ticaret kervanlarının katılarak ticarette öğrenmiştir. Hz Hatice Radıyallahu An validemiz ticaret ile uğraşmaktan ve ilerleyen zamanlarda Peygamber efendimiz Hz Muhammed ile Şam’a yapılan ticaret seferleri sonucunda iyi bir şekilde tanımış ve evlenmek istediğini aracılarla beraber Peygamber Efendimize iletmiştir.

 Hz Hatice Radıyallahu An validemiz Peygamber efendimiz Hz Muhammed’in küçüklük yaşlarından belli tanımış Ayrıca 40 yaşında olan Hazreti Hatice pak bir kadın olarak anılmak daydı.

 Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu teklifi üzerine amcası ile beraber karar almış ve kararı kabul etmişlerdir bunun sonucunda 556 yılında Peygamber Efendimiz 25 yaşında Hz Hatice radıyallahu anh 40 yaşında evlilikleri gerçekleşmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem 25 yaşındayken ticaretle uğraşmaya başlamıştır. Hz Muhammed ticarette uğraştıktan sonra Hz Hatice ile bu ortamda tanışmıştır. Hz Hatice ticaretle uğraşan Erdemli ve ahlaklı bir bayandı. Hz Hatice daha sonra 40 yaşındayken Hz Muhammed sallallahu aleyhi vesellem ile evlenmiştir. Hz Muhammed ve Hz Hatice’nin 6 tane çocuğu dünyaya gelmiştir. Bunlar Kasım Rukiye Fadime Zeynep Abdullah Ümmü Gülsüm olarak bilinmektedir. Hz Hatice peygamber efendimizin peygamber oluşuna iman etmiş ilk Müslümanlar arasındadır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.