Ders Notları

Sokakların ve yolların doğru bir şekilde aydınlatılması için tasarımın nasıl olması gerekir? Araştıralım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Sokakların ve yolların doğru bir şekilde aydınlatılması için tasarımın nasıl olması gerekir? Araştıralım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sokakların ve yolların doğru bir şekilde aydınlatılması için tasarımın nasıl olması gerekir? Araştıralım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Son zamanlar da çevremizdeki ışıklandırmalar hatalı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Bu hatalı ışıklandırmadan dolayı ışık kirliliği ortaya çıkmaktadır. Bu ışık kirliliğini önlemek için sokaklara doğru şekilde ışıklandırma yapılması gerekmektedir. Bu doğru ışıklandırma da sadece yeri gösterecek şekilde yapılan ışıklandırmalardır.


Sokakların ve yolların doğru bir şekilde aydınlatılması için tasarımın nasıl olması gerekir? Araştıralım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Teknolojinin gelişmesi ile hayatımız kolaylaşsa da yeni sorunları da beraberinde getirmiştir. Son zamanlar da çevre kirliliği kat be kat artmaya devam etmektedir. Bu kirlilikler hava kirliliği, su kirliliği ve ışık kirliliğidir. Işık kirliliği yanlış ışıklandırmadan dolayı ortaya çıkmaktadır. Yanlış ışıklandırma yüzünden ışık kirliliği artmaya devam etmektedir. Bunu önlemek için sokaklara doğru ışıklandırma yapılması gerekmektedir. Doğru aydınlatma ise; dış aydınlatma lambaları, lambanın bulunduğu yerden geçen yatay düzlemden daha yukarıya ışık gitmeyecek şekilde perdelenmelidir, yani armatürler “tam perdeli” olmalıdır. Böylece az da olsa ışık kirliliği önlenmiş olunur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sokaklarda yapılan aydınlatmanın düzgün bir şekilde yapılması ve tasarruflu bir şekilde aydınlatma alacak lambaların kullanılması tasarruflu ampüllerin kullanılması elbetteki ülke ekonomisinin desteklenmesini ve doğal kaynaklarımızdan biri olan elektriği daha tasarruflu bilinçli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olan bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız sokaklar’daki lambalarda değil evimizde kullandığımız yöntemler de okullarda kullandığımız elektrik ile çalışan tüm araçlarda ve lambalarda tasarruflu bir şekilde kullandığımız zaman aile bütçesine ve ülke ekonomisine katkıda sağlanır ve bu şekilde kaynaklarımızı düzgün ve tasarruflu bir şekilde kullanırız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.