Ders Notları

Gereğinden fazla yapılan aydınlatmanın yararlarını ve zararlarını gruplara ayrılarak tartışalım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Gereğinden fazla yapılan aydınlatmanın yararlarını ve zararlarını gruplara ayrılarak tartışalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Gereğinden fazla yapılan aydınlatmanın yararlarını ve zararlarını gruplara ayrılarak tartışalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Gereğinden fazla yapılan aydınlatmanın yararları :

  • Işığın uygun olduğu yerlerde kitap okumak rahattır.
  • Sokak ışıklarının yeterli olması, karşıdan gelen araçların bizi görmesini sağlar, bizde önümüzü rahatlıkla görebiliriz.

Gereğinden fazla yapılan aydınlatmanın zararları :

  • Aşırı aydınlatmalar sonucunda doğal yaşam olumsuz etkilenir.
  • Üreme faaliyetleri şehir içerisinde kalan hayvanların nesli tükenir.

Gereğinden fazla yapılan aydınlatmanın yararlarını ve zararlarını gruplara ayrılarak tartışalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Gereğinden fazla yapılan aydınlatmanın ismi ışık kirliliğidir. Gereğinden fazla aydınlatma hiçbir yarar sağlamaz. Sadece ışık uygun miktarda kullanıldığı zaman fayda sağlar.

Gereğince fazla yapılan aydınlatmanın yararları :

  • Gerektiği kadar uygulanan ışık ortamında rahatlıkla kitap okur, gözlerimiz daha az yorulduğu için görme problemimiz oluşmaz.
  • Yeterince aydınlatılan bir sokakta önünüzü rahatlıkla görür, karşınızdan gelen aracında sizi rahatlıkla görür.

Gereğinden fazla yapılan aydınlatmaların zararları:

  • Kaynaklar boşa harcanmış olur.
  • Doğal yaşam alanı olumsuz olarak etkilenir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gereksiz bir şekilde aydınlatma kullandığımız zaman ışık kirliliğine sebep ışık kirliliği sayesinde çevremiz kirlenebilir ve doğal kaynaklarımız larından olan elektrik daha çok kullanmış olur ve israf etmiş oluruz. Işık kirliliğini ortadan kaldırmak için muhakkak gereğince ve yeterince ışık kaynaklarını kullanmalıyız odadan çıktığımız zaman veya kullanmadığımız ampulleri kapatarak ışık kirliliğinin önüne geçebiliriz. Işık kirliliği bütün kirlilikler gibi çevremize zarar verebilir ve doğal kaynaklarımızı bitte bilir bundan bize düşen çeşitli görevler vardır vatandaşlık görevlerimizden biri olan doğal kaynaklarımızı bilinçli ve güzel bir şekilde kullanmak elbetteki ilimizdedir uymamız gereken etik kurallar ve önlemlerle bu gibi kaynakları koruyabiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.