Ders Notları

“Toplum hayatını düzenleyen kurallar olmasaydı hayat nasıl olurdu?” konusunu gruplara ayrılarak sınıfta tartışınız.

‏5. Sınıf Türkçe “Toplum hayatını düzenleyen kurallar olmasaydı hayat nasıl olurdu?” konusunu gruplara ayrılarak sınıfta tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Toplum hayatını düzenleyen kurallar olmasaydı hayat nasıl olurdu?” konusunu gruplara ayrılarak sınıfta tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Toplum içerisinde insanlar, birbirleri ile iletişim kurarak yaşarlar. Aynı toplum içerisinde yaşamakta olan insanların bu ortak alanı kullanabilmeleri için bazı zorunlulukları bulunmaktadır. İnsanların istekleri, duyguları olduğu için davranışları belirli bir kurallara bağlı olması gerekir.


“Toplum hayatını düzenleyen kurallar olmasaydı hayat nasıl olurdu?” konusunu gruplara ayrılarak sınıfta tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmeleri için barınak ve yemeğe ihtiyaç duydukları gibi toplum içerisinde yaşayabilmeleri içinde kurallara uymak zorundadırlar. Bu nedenle toplumsal yaşam içerisinde sürekliliği sağlayan dinsel, ahlaksal, görgü, örf ve hukuk kuralları bulunmaktadır.

Toplumsal kurallar, insanların birbirlerinin hakkını veya özgürlüğünü kısıtlamalarını engelleyen, insanlara yarar sağlayan, toplumun düzeni ve refahı için önem taşır.Bu kuralların olmadığını düşünürsek, örf, adet ve görgü kurallarının olmadığı yerde insanların birbirine saygısı olmaz trafikte dahi insanlar birbirlerine yol vermez, kazalar ve ölümler gerçekleşir.

Hukuk kurallarının olmadığı yerde cinayetler, hırsızlıklar, şiddetçe cinsel istismarlar ortaya çıkar. Toplum hızlı bir şekilde bozulur, yozlaşır ve kaos ortamı oluşurdu.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.