Ders Notları

Savaş nedeniyle vatanından edilen ve bir mülteci kampında yaşamına devam eden çocukların bu süreçte karşı karşıya kaldıkları insan hakları ihlalleri neler olabilir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Savaş nedeniyle vatanından edilen ve bir mülteci kampında yaşamına devam eden çocukların bu süreçte karşı karşıya kaldıkları insan hakları ihlalleri neler olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Savaş nedeniyle vatanından edilen ve bir mülteci kampında yaşamına devam eden çocukların bu süreçte karşı karşıya kaldıkları insan hakları ihlalleri neler olabilir?  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Savaş nedeniyle vatanından edilen ve bir mülteci kampında yaşamına devam eden çocuklar hem psikolojik hemde maddi açıdan kayıplar yaşarlar. Bu ihlaller; yaşama hakkı, barınma hakkı, temiz çevre hakkı, beslenme hakkı, barınma hakkı , eğitim ve sağlık hakkıdır.


Savaş nedeniyle vatanından edilen ve bir mülteci kampında yaşamına devam eden çocukların bu süreçte karşı karşıya kaldıkları insan hakları ihlalleri neler olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Savaş nedeniyle vatanından edilen ve bir mülteci kampında yaşamına devam eden çocukların bu süreçte karşı karşıya kaldıkları insan hakları ihlaller çoktur. Bu ihlaller her çocuğun hakkı olan şeylerdir.

Yaşama hakkı bunlardan biridir ki;  bu çocuklar kendi can emniyetleri olmadığı için kendi ülkelerinden kaçmışlardır.

Eğitim hakkı; Bu çocuklar okullarını yarım bırakmak zorunda kalmış , hiç bilmedikleri bir ülkeye gelerek eğitimsiz kalmışlardır.

Sağlık hakkı; Bu çocuklar çadırlarda soğuğa ve sıcağa sabetmek zorundadırlar. Bir evleri yoktur.

Beslenme hakkı; bu çocukların her çocuk gibi kendi yöresinin besleyici ve güzel olan yiyeceklerinden yeme hakkı olmasına rağmen ne bulurlarsa yemek zorundadırlar.

Korunma ve kişi dokunulmazlığı hakkı; Bu kişilerin zaten can güvenliği yoktur. Bu haklarda ellerinden alınmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Savaşlarda yıkımlar ekonomik sorunlar göçler en çok çocukları etkilemektedir. Özellikle kendi ülkelerinden başka ülkelere göç etmek zorunda kalan ve buradaki hayata uyum sağlamak zorunda bırakılan çocuklar psikolojik ve ekonomik açıdan zarar görmektedir. Alışmış oldukları okullarını evlerine arkadaşlarını ve çevrelerinden bırakarak farklı bir ülkeye gelmek zorunda kalınca birçok psikolojik sorunları da ortaya çıkaracağı kaçınılmazdır. Ülkemizde şu an Suriye’den göç etmek zorunda kalan birçok çocuk var. Bu çocuklar hem farklı bir dilde hem de farklı bir okulda okumak zorunda kalmaktadırlar. Bu çocuklar ekonomik ve psikolojik alanda birçok zorluklar çekebilirler. Ülkelerini bırakıp başka bir ülkeye göç etmek yalnız çocukların değil tüm insanların zorlanacağı ve birçok sorunun ortaya çıkaracağı temel bir konudur

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.