Ülkemizde ve Dünya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları araştırarak örnekler veriniz.


Fen Bilimleri Ogretmeni

5. Sınıf Fen Bilimleri Ülkemizde ve Dünya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları ansiklopedi, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırarak bunlara örnekler veriniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Ülkemizde ve dünya üzerinde nesli tükenmek üzere olan birçok bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Bu hayvan türleri ve bitkiler küresel ısınma sonucu iklim değişiklikleri insanların bilinçsiz avlanmaları insanların bilinçsiz tarım faaliyetleri gibi sebeplerle dünya üzerinden yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Dünya üzerinde ve ülkemizde yakın zamanda yok olmuş veya yok olmak üzere olan birçok hayvan türü ve bitki bulunmaktadır. Bunları sayacak olursak ülkemizde Anadolu leoparı Anadolu aslanı kunduz Kelaynak kuşları Ceylan Akdeniz foku Ankara keçisi Alageyik sayılar bildiği gibi bitkilerden de salep yapımı için kullanılan orkideler sığla ağacı kasnak meşesi sayılabilir.
Dünya ve ülkemizde nesli tükenmek üzere olan birçok hayvan nesli ve bitki nesilleri bulunmaktadır Şuna da belirlenen en büyük tehlike altında olan Dünya üzerinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olan bitkiler kutsal Helena Çiğli Sandal ağacı tesmiye bitkisi Sonya Gül soğanı kar çiçeği yabani Karanfil Mavi Yıldız sayılabilmektedir.
Dünya üzerinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlar ise vaşak leopar çita Sumatra orangutanı Deniz iguanası Panda dağ gorili Sumatra kaplanı Meksika yunusu sayılabilir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Ülkemizde ve Dünya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları araştırarak örnekler veriniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!