Ders Notları

Ülkemizde ve Dünya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları araştırarak örnekler veriniz.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ülkemizde ve Dünya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları ansiklopedi, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırarak bunlara örnekler veriniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Ülkemizde ve dünya üzerinde nesli tükenmek üzere olan birçok bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Bu hayvan türleri ve bitkiler küresel ısınma sonucu iklim değişiklikleri insanların bilinçsiz avlanmaları insanların bilinçsiz tarım faaliyetleri gibi sebeplerle dünya üzerinden yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Dünya üzerinde ve ülkemizde yakın zamanda yok olmuş veya yok olmak üzere olan birçok hayvan türü ve bitki bulunmaktadır. Bunları sayacak olursak ülkemizde Anadolu leoparı Anadolu aslanı kunduz Kelaynak kuşları Ceylan Akdeniz foku Ankara keçisi Alageyik sayılar bildiği gibi bitkilerden de salep yapımı için kullanılan orkideler sığla ağacı kasnak meşesi sayılabilir.
Dünya ve ülkemizde nesli tükenmek üzere olan birçok hayvan nesli ve bitki nesilleri bulunmaktadır Şuna da belirlenen en büyük tehlike altında olan Dünya üzerinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olan bitkiler kutsal Helena Çiğli Sandal ağacı tesmiye bitkisi Sonya Gül soğanı kar çiçeği yabani Karanfil Mavi Yıldız sayılabilmektedir.
Dünya üzerinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlar ise vaşak leopar çita Sumatra orangutanı Deniz iguanası Panda dağ gorili Sumatra kaplanı Meksika yunusu sayılabilir.



 

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Dünyada nesli tükenmekle karşı karşıya kalan bildiğimiz ve bilmediğimiz birçok bitki ve hayvan olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde de pazar bundan nesilleri tükenmek ile karşı karşıya kalmıştır. Nesli tükenmekle karşı karşıya kalan hayvanlar ve bilgileri koruma altına alarak ve nesnelerin devamlılığını sağlamak için büyük çalışmalar yapılmaktadır çünkü yaşam zinciri ve yaşam döngüsü için oldukça gereklidir nesli tükenmeye yüz tutmuş hayvanların ve bitkilerin tüm canlıların yaşamlarını etkileyebileceği doğru bilinen bir gerçektir.

  1. Soyu tükenmek üzere olan türler
   Alageyik (Dama dama) (LC)
   Acem ceylanı (Gazella subgutturosa) (VU)
   Çizgili sırtlan (Hyaena hyaena) (NT)
   Akdeniz foku (Monachus monachus) (CR)
   Anadolu dikenli faresi (Acomys cilicicus) (CR)
   Hint oklu kirpisi (Hystrix indica) (LC)
   Telliturna (Anthropoides virgo) (LC)

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.