Ders Notları

Osmanlı Devleti Dönemi’nde yaşayan bir seyyah olsaydınız nereleri gezerdiniz? Gezdiğiniz yerlerle ilgili hangi konularda yazılar yazardınız?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı Devleti Dönemi’nde yaşayan bir seyyah olsaydınız nereleri gezerdiniz? Gezdiğiniz yerlerle ilgili hangi konularda yazılar yazardınız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Osmanlı Devleti Dönemi’nde yaşayan bir seyyah olsaydınız nereleri gezerdiniz? Gezdiğiniz yerlerle ilgili hangi konularda yazılar yazardınız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Osmanlı Devleti Dönemi’nde yaşayan bir seyyah olsaydım; elbette dönemin başkenti olan İstanbul’u gezmek istedim. Burada var olan ahilik anlayışı, tarihi eserleri, eğitim sistemi ve hanedan ailesi hakkında bilgiler toplayarak yazılar yazmak isterdim.


Osmanlı Devleti Dönemi’nde yaşayan bir seyyah olsaydınız nereleri gezerdiniz? Gezdiğiniz yerlerle ilgili hangi konularda yazılar yazardınız? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Osmanlı Devleti Dönemi’nde yaşayan bir seyyah olsaydım ; Söğüt, Edirne, İstanbu ve İznit gibi Osmanlı devletine başkentlik yapan yerlerin yanı sıra Şehzadelere ev sahipliği yapan Manisayı gezmek isterdim.

Bu bölgelerde verilen eğitimleri, yapılan araştırmaları, sanatı, mimariyi, doğal güzellikleri, tarihi güzellikleri ve Padişahları ve aileleri hakkında bilgiler toplayarak yazılar yazmak isterdim.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Osmanlı devleti zamanında yaşamış olan bir seyyah olsaydım ülkenin topraklarını doğal güzellikleri ve tarihi eserleri de not alır bunları resmini çizer ve nasıl nerede ne için kurulmuş olduklarını kimin tarafından yapılmış olduklarını yeni nesillere aktarmak isterdim. Anadolu topraklarının gezip görülecek birçok şehri vardır. Ayrıca Osmanlı devleti çeşitli kıtalarda yayılmış bir devletti. Bunların arasında mısır gibi tarihi ve doğal güzellikleri bilinen ve tanınan bir ülkede vardır. Bu ülkeyi gezip görmek elbette isterdim. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin topraklarını genişletildiği dönemlerde Avrupa kıtasının bir kısmını sahip olduğu bilinmektedir. Burada bulunan insanların Anadolu fotoğrafları da bulunan insanlardan farklı türküler gelenek ve görenekleri olduğu düşünülebilir. Osmanlı devleti zamanında yaşayan bir seyyah olsaydım muhakkak bunları resmeder not eder bilgiler içinde yazar ve bunları çeşitli kalınlıklarda belgeleyerek yeni nesillere aktarılır dım

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.