Ders Notları

Özgür olmak, istediğimiz her şeyi yapabilmek midir? Örneklerle açıklayınız.

5. Sınıf Türkçe Özgür olmak, istediğimiz her şeyi yapabilmek midir? Örneklerle açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Özgür olmak, istediğimiz her şeyi yapabilmek midir? Örneklerle açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Özgür olmak, istediğimiz her şeyi yapabilmektir, bu bizim en doğal haklarımızdandır. Fakat bu konuda şöylede bir ikilem vardır, özgürüz her aklımıza geleni yapabiliriz fakat bu yapacağımız şey karşı tarafa zarar veriyorsa, onu yapmak özgürlük değildir.

Yani özgür düşüncemiz izin verse bile karşı tarafın can ve mal kaybı da bizim için önemlidir. Bu yüzden her ne kadar özgürde olsak her istediğimizi yapamayız.


Özgür olmak, istediğimiz her şeyi yapabilmek midir? Örneklerle açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Özgür olmak, istediğimiz her şeyi kendimize ve çevremize, etrafımızdakilere zarar vermediğimiz sürece  aklımıza gelen her şeyi yapabilmektir. Mesela evde sıkıldık dışarıya çıkıp, gezebiliriz, bir kafe de oturabiliriz.

Arkadaşlarımızla gezebiliriz, özgür olduğumuz için bunların hepsini canımız ne zaman isterse yapabiliriz fakat özgür olup her şeyi yapabildiğimizin kanaatinde olarak dışarı çıktığımızda bir arabanın lastiğini patlatmamalıyız, eve özgürüz düşüncelerimiz buna izin verir ama bir insana yada bir mala çevreye zarar vermek özgürlükten sayılamaz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Özgür olmak demek istediğimiz her şeyi yapabilmek anlamına gelmez özgür olmak demek sahip olduğumuz hak ve özgürlükleri eşit bir şekilde yaşamak ve hayatımızı müdahalesiz ve sorunsuz bir şekilde yaşamak anlamına gelir özgür olmak örneğin bir vatanın içinde bulunan insanlarının rahat bir şekilde eğitimi alması konuşması fikirlerini ve düşüncelerini söylemesi rahatlıkla sağlık alanında ve almış olduğu birçok ürünlerde ulaşabileceği örnekleri bize sunar özgür olmak her şeyi yapabilmek anlamana gelseydi hiçbir zaman mutlu olmazdık çünkü her şeyi yapmak özgürlük anlamına gelmez özgür olmak demek birçok olanağa sahip olmamız anlamına geliyor bu konuda belgesi konu ile açıklayın cevapları çok beğendim

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.