Ders Notları

Özgür olmak sizce neden önemlidir?

5. Sınıf Türkçe Özgür olmak sizce neden önemlidir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Özgür olmak sizce neden önemlidir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Özgürlük insanların ve tüm canlıların yaşamlarını, yaşam haklarını kendi kararlarını kendilerin verebilme yetkisidir. Sadece insanların değil ülkelerinde özgür olmaları gerekir.

Bir insanın özgür olabilmesi için öncelikle yaşadığı ülkenin başka bir ülkenin boyunduruğu altında olmaması bunun dışında kendini yöneten yönetimin halkın tüm oyları ile demokratik bir şekilde halkın tüm oyları ile belirleniyor olması, ülke içerisine kendi kararı, kendi düşüncesi ve kendi isteklerini serbestçe kendisi alıyor olması gerekir.


Özgür olmak sizce neden önemlidir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Özgürlük hiçbir zaman sınırsız değildir. Birilerinin özürlüğünün başladığı noktada birilerinin özgürlüğünün kısıtlanması demektir.Tarih boyunca Türk milleti özgürlüğü için birçok savaş yapmış ve daima bağımsız bir devlet kurulmuştur.

Türk milleti ilk özgürlük hareketi olan ikinci Göktürk devletini kurmak için Çin’e başkaldıran günümüzden 1000 yıl önce olan savaşımızdan son özgürlük savaşımız olan istiklal savaşımıza kadar, hiçbir zaman başka bir milletin altına girmemiştir. Bir devletin özgür olması demek o ülkenin tüm vatandaşlarının özgür olması anlamına gelir kendi dilini, dinini, kendi kararlarını hiç kimsenin zorlaması olmadan istediği gibi alır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir insan için çok önemlidir Özgür olmak ayrıca insanların hak ve özgürlüklerini tanınması ve günlük hayatında bunu uygulaması anlamına geliyor Özgür olmayan bir insan mutsuz anlaşılmaz ve karakteri bastırılan bir insan haline gelir Ayrıca Özgür olmayan bir millette yaşamak özgür bir insan olmamızı engelliler örneğin düşmanlarla sömürgeler ile veya farklı sorunlarla karşı karşıya kalan bir millet yeterince Özgür olamaz çünkü böyle bir millette düşüncelerinizi ve duygularınızı belirten esiniz özgür olmak sahip olacağınız toplumsal yapıya da bağlıdır insanları birbirinden ayırmadan eşit bir şekilde sevmek ve özgür olduklarını bilmek toplumda günlük hayatımızın elverişli güzel geçmesine yardımcı olacaktır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.