Ders Notları

Bir saat 60 dakika, bir gün 24 saattir. Zaman ölçülerinin tüm dünyada aynı olmasının yararları neler olabilir? Açıklayınız.

6. Sınıf Türkçe Bir saat 60 dakika, bir gün 24 saattir. Zaman ölçülerinin tüm dünyada aynı olmasının yararları neler olabilir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir saat 60 dakika, bir gün 24 saattir. Zaman ölçülerinin tüm dünyada aynı olmasının yararları neler olabilir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Zaman ölçüsünün tüm dünyada aynı olmasının amacı dünyadaki iletişimin daha kolay olmasını sağlamak, ticaret yaparken farklılıkları ortadan kaldırmak. İş hayatını daha kolay hale getirmektir.


Bir saat 60 dakika, bir gün 24 saattir. Zaman ölçülerinin tüm dünyada aynı olmasının yararları neler olabilir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Zaman veya vakit ölçülmüş veya ölçülebilen bir dönem anlamına gelir zaman kavramı tarih boyunca felsefenin ilgi alanı içerisinde olmuştur. Zaman ayrıca matematik ve fizik çalışmalarında önemli yer alır. İlk başta insanlar sadece yağmurun karın sıcağın soğuğun zamanını bilmekteydiler. Mevsimler barınma, göç veya hasat zamanını söyleyebiliyorlardı.

Zaman geçtikçe daha küçük zaman birimlerine ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda insanlar yılı aylara ve haftalara bölmeye başladılar. Yılları ve günleri ilk olarak birimlere bölenler sümerlerdir.

Mısırlılar zamanı doğru ölçmeye çalışarak güneş takvimini kullanmışlar, ayları, yılları, günleri ve günün kaç saat olacağını astromik olarak hesaplamışlar. Günümüzde kullanılan saat ölçü biriminin ilk temelini oluşturmuşlar roma döneminde bu hesaplamalar iyice geliştirilerek bu günkü zaman hesaplarına yakın bir hesaplama elde edilmiştir.

Zamanın tüm dünyada aynı şekilde işletmesinin sebebi insanların en başta tarım faaliyetleri, ticari faaliyetler devletin resmi yazışmalarını kayıt altına alınması, önemli olayların belgelenmesi, iş hayatını kolaylaştırmak gibi amaçlar güdülmüştür.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 1 saat 60 dakika bir gün ise 24 saat olarak bilinmektedir. Dünyanın birçok yerinde aynı saat dilimi ve aynı saat şekli kullanılmaktadır. Ayrıca dünyanın birçok yerinde bu saat diliminin kullanılıyor olması nereye gidersek gidelim şaşırmadan veya şaşmadan zamanı giymemize yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.