Ders Notları

Örf ve âdet denilince ne anlıyoruz?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Örf ve âdet denilince ne anlıyoruz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Örf ve âdet denilince ne anlıyoruz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Örf ve adet denilince toplum içerisinde atalarımızdan bize Yadigar kalan toplumun düzenini sağlayan yazılı olmayan kurallar bütününe örf ve adet denir. Örf ve adet denince aklıma gelen bayrağa saygı Kur’an’a saygı dinimize olan bütün büyümez anne ve babaya saygı vatan sevgisi yurt sevgisi gibi namus gibi kavramlar aklıma gelmektedir.


Örf ve âdet denilince ne anlıyoruz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler halinde Örf ve âdet denilince ne anlıyoruz sorusunun cevabı şunlardır ;

  • Anne ve babaya saygı.
  • Komşuluk ilişkilerine verilen önem.
  • Yüce Allah’a ve Peygamberimize olan sevgi ve saygımız.
  • Dinimizde olan bütünlüğümüz.
  • Vatan ve millet sevgisi.
  • Düğünlerimiz sünnetlerimiz asker uğurlama larımız.
  • Camilerimiz ibadet Ailelerimiz Devletimiz

 yukarıda yer alan kavramlar örf ve adet denince aklıma gelen kavramlar olarak kabul edilmektedir. yukarıda örf ve adet örnek verdiğimiz kavramlar bizleri biz yapan atalarımızdan bizlere Yadigar kalan en büyük özellikler ve korunması ve sürekli olarak yükseltilmesi gereken önemli olgular olarak kabul edilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Örf ve adet denilince aklımıza toplum içinde yaşatılmış olan gelenek ve göreneklerin tümü gelmektedir. Örf ve adetlerimiz arasında yer alan Müslümanlığın gerekliliği olan peygamber efendimize ve Kur’an’a saygılı olmak ve onları baş üstünde taşımak gelir. Ayrıca örf adetlerimiz arasında bayrağımızı kutsal saymak onu göklerde dalgalandırmak da gelir.Türk toplumunun örf ve adetleri arasında büyüklere karşı saygılı küçüklere karşı sevgili olması gerekliliği de gelir.ayrıca Türk toplumu örf ve adetleri arasında yardımlaşma ve dayanışmaya büyük önem vermektedir.yardıma ihtiyacı olan insanlara hemen yardım eden onların yaralarını saran ve yanında bulunan Türk toplumu örf ve adetlerini önemini bilen ve bunun devamını getiren insanlardır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.