Ders Notları

Edebiyatımızda dinin izleri ifadesinden ne anlıyoruz?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Edebiyatımızda dinin izleri ifadesinden ne anlıyoruz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Edebiyatımızda dinin izleri ifadesinden ne anlıyoruz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Edebiyatımızda dinin izleri ifadesi bizlere Dinin edebiyatı etki ettiğini ifade eden bir sözcük olarak kabul edilmektedir edebiyatımızda gazel kaside beyit gibi dini ifadeler yer alarak burada Peygamber Efendimiz Yüce Allah Celle Celalühü övülmekte ve bize dini ifadeler hakkında bilgiler ve öğütler verilmektedir.


Edebiyatımızda dinin izleri ifadesinden ne anlıyoruz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Edebiyatımızda dinin izleri ifadesi bizlere edebiyatımız içerisinde yer alan gazel kaside beyit ve Ilahi gibi motiflerin yer aldığı ve bizlere bu motiflerde din hakkında bilgiler vererek edebiyatın içerisinde yer alan filmleri ifade etmektedir.

Edebiyatımızın dinin izlerini ifade eden gazel kaside beyit ve ilahi gibi terimler ve Peygamber efendimiz Hz Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in örgü ile bahsedildiği ve lütuflar da bulunduğu güzel kasideler gibi bizlere edebiyatımızda dinin güzelliklerini ifade eden eserler ortaya koymaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Edebiyatın tarihinde ve kültüründe ilahi isimlerin yer aldığı birçok Ezgi ilahi deyiş ve söz bulunduğunu söylemek mümkündür.edebiyatımızda Müslümanlar sıkça kullandığı dini bilgiler ve dini isimler bulunabilir. Edebiyatımız bu yönde birçok örneklerle doludur

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.