Ders Notları

Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız.

5. Sınıf Türkçe Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hulusi Behçet Türk dermatoloji uzmanı ve bilim insanıdır. 1889 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk profesör unvanını alan Türk akademisyendir.1937 yılında bir kandamar enfeksiyon hastalığı olan kendi adıyla anılan behçet hastalığını tarif eden ilk bilim insanıdır.


Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Hulusi Behçet Uz :

Çalışmaları ile tıp bilgini olarak ünlenen Hulisi Behçet, Atatürk’ün arkadaşı Ahmet Behçet’in oğludur. Eğitimini babasının görevli olduğu Beyrutta almaya başlamıştır. Askeri tıbbiyeden mezun olana kadar askeri hastanelerde eğitimine devam etmiş, Gülhane Askeri hastanesinde doktorluk yapmıştır. 1. Dünya savaşı ve kurtuluş savaşında Edirne, Eskişehir ve Kırklareli nde dermatolog olarak çalışmıştır. 1933 yılına kadar kendisini Avrupada geliştirdi.

Öğrendiklerinş Türkiyede uygulamaya başladı. İstanbul üniversitesi tıp fakültesinde deri hastalıkları ve frengi kliniğini kurdu. Akademik hayatına devam etti. Profesör ünvanını alan ilk türk doktoru oldu. Tıbbın atası hipokrattan yana kesin olarak tanımlanamayan hastalığın üzerinde çalışmalar yaptı. Bu gün o hastalığın adına behçet hastalığı denilmektedir. İsmini Hulusi Behçetten almıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İstemiş olduğunuz bu konuda verdiğiniz bilgilerle ve seçmiş olduğunuz bilim adamı ve yaptığı beceriler derslerimi yapmama ve bu alanda araştırmama yakmamak çok yardımcı oldunuz verdiğiniz cevapları ve bilgileri çok beğeniyorum ödevlerimi yaparken bizim bilgilerinizden faydalanıyorum yaptığım ödevlerimi öğretmenim de çok beğeniyor ders çalıştığım zaman veya farklı konularda araştırmak istedim konuyu burada bulabiliyorum sizlere çok teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.