Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız. | Forum Sayfa Cevapları

Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız.


Türkçe Öğretmeni

5. Sınıf Türkçe Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Hulusi Behçet Türk dermatoloji uzmanı ve bilim insanıdır. 1889 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk profesör unvanını alan Türk akademisyendir.1937 yılında bir kandamar enfeksiyon hastalığı olan kendi adıyla anılan behçet hastalığını tarif eden ilk bilim insanıdır.


Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Hulusi Behçet Uz :

Çalışmaları ile tıp bilgini olarak ünlenen Hulisi Behçet, Atatürk’ün arkadaşı Ahmet Behçet’in oğludur. Eğitimini babasının görevli olduğu Beyrutta almaya başlamıştır. Askeri tıbbiyeden mezun olana kadar askeri hastanelerde eğitimine devam etmiş, Gülhane Askeri hastanesinde doktorluk yapmıştır. 1. Dünya savaşı ve kurtuluş savaşında Edirne, Eskişehir ve Kırklareli nde dermatolog olarak çalışmıştır. 1933 yılına kadar kendisini Avrupada geliştirdi.

Öğrendiklerinş Türkiyede uygulamaya başladı. İstanbul üniversitesi tıp fakültesinde deri hastalıkları ve frengi kliniğini kurdu. Akademik hayatına devam etti. Profesör ünvanını alan ilk türk doktoru oldu. Tıbbın atası hipokrattan yana kesin olarak tanımlanamayan hastalığın üzerinde çalışmalar yaptı. Bu gün o hastalığın adına behçet hastalığı denilmektedir. İsmini Hulusi Behçetten almıştır.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!