Ders Notları

Türk bilim insanlarından birini tanıtan bir sunum hazırlayınız.

4. Sınıf Türkçe Türk bilim insanlarından birini tanıtan bir sunum hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk bilim insanlarından birini tanıtan bir sunum hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ali kuşçu 1403-1474 yılında Semerkantta doğmuştur. Timur imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğunda dil bilimi, matematikçi, astronom olarak bilinir. Timur imparatorluğu sultanı bir bilim adamı olan Uluğ beyin yanında babası kuşçuluk yaptığı için kendisi de kuşçu lakabı ile bilinir.

Küçük yaşta matematik ve astromnomiye ilgi duymuştur. Bursalı Kadıza de Rumi gibi dönemin ünlü bilim adamlarından ders almıştır. Semerkant ve Kirman da eğitimini tamamladı. Uluğ beye yardımcı olarak rasathaneye müdür olmuştur.


Türk bilim insanlarından birini tanıtan bir sunum hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Yurt dışında yaşayan ve Türkçe bilen bir arkadaşınıza Ali Kuşçu’yu tanıtan bir elektronik posta yazınız.

Ali kuşçu Semerkant lı Uluğ beyin yanında özel eğitim almış bir Türk bilim adamıdır. Doğuda büyük bir devlet kuran uzun hasan memleketinde ilim ve fenin yayılması için medrese ve imarethane yaptırmıştır. Irak, İran, Maveraünnehir ve Türkistanın alim, şair ve ediplerini etrafına topladı.

Bu dönemde Uluğ beyin ölümü ile Ali kuşçuda oradan ayrılarak Tebrize yerleşti. Uzun Hasan Ali Kuşçuya elçilik teklif eden Fatih Sultan Mehmet in yanına gider. Bilgisine hayran olan Fatih Sultan Mehmet İstanbul da kalmasını ister. Fatih Sultan Mehmet in doğunun ve batının tüm alimlerini kendi etrafında toplayacağına öğrenen Ali Kuşçu bu teklifi kabul eder. Ali kuşçunun astronomi üzerine yazdığı eserler bulunmaktadır. Bu eserler Ayasofya’nın medresesinde bulunmaktadır.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Türk bilim adamlarından biri olan Ali kuşçu hakkındaki bilgileri defterimize geçirirken yapmış oldukları icatlar ve yenilikler sayesinde hayatımızı kolaylaştıran ve Türk olduğu için bizim olur kaynağımız olan bir bilim adamı olarak tanımak dayız. Vermiş olduğunuz bilgiler araştırması olduğunu ödevleri hızlı ve rahat bir şekilde yapabilme yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Araştırmak istediğim bir çok konuyu sizin sayenizde rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabilmek deyim. Verdiğiniz cevapları çok ama çok beğeniyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.

Göz Atın
Kapalı