Ders Notları

Nezahat Onbaşı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

7. Sınıf Türkçe Kitabı Nezahat Onbaşı tanıtan bir sunum hazırlayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Nezahat Onbaşı tanıtan bir sunum hazırlayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Nezahat onbaşı’nın doğum tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 1910 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Annesi ne Dünya savaşı yıllarında veremden kaybeden küçük Nezahat babası alay komutanı hafız Halit bey ile 9 yaşındayken Kurtuluş savaşı’na katılır.

Cephede büyüdüğü için 1920 yılında asker  üniforması giymiş ata binmeyi ve silah kullanmayı öğrenmiştir. Ahmet derviş paşa tarafından kendisine onbaşı rütbesi verilmiştir. Konya ayaklanması, 1 ve 2 İnönü savaşı, Sakarya meydan savaşı ve Gediz savaşlarına katılmıştır. Türkiye Büyük millet meclisi tarafından kırmızı şeritli İstiklal madalyası almaya hak kazanmıştır.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İstanbul’da babasıyla birlikte yaşamış 1931 yılına geldiğinde yüzbaşı Mehmet Rıfat bey ile evlenmiştir. 24 Eylül 1994 tarihinde Gülhane askeri tıp akademisinde hayatını kaybetmiştir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurtuluş savaşı kahramanlarımızdan biri olan Nezahat onbaşı’nın hakkında bir bilgi edinmek istediğim zaman bu konuyu araştırmak istediğim zaman yukarıdaki bilgilerden faydalanarak 7 sınıf Türkçe dersinde yer alan bu ödevini güzel bir şekilde tamamlayarak ödevimde birçok bilgiye ve cama sahip oldum bu sayfa daha verilen bilgi ve cevaplar sayesinde sizler de ödevinizi hemen yapabilirsiniz aklınıza takılan öğrenmediğiniz tüm konuları burada bulabilirsiniz tüm bilgi ve cevaplarını yer aldığı bu site sayesinde ödevlerinizi hemen bitirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.